بررسی برند و انواع بهترین موتور کرکره برقی در ایران

مطالبی که به آن خواهیم پرداخت

بهترین موتور کرکره برقی
بهترین موتور کرکره برقی

بهترین موتور کرکره برقی تیوبلار و ساید

در گذشته از کرکره‌های سنتی برای مغازه‌ها، پاساژها و دیگر اماکن استفاده می‌گردید. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی کرکره‌ برقی جایگزین کرکره‌های سنتی شده‌اند. نحوه عملکرد کرکره‌های سنتی از طریق کاسه و فنر بود؛ اما کرکره‌های برقی با استفاده از برق و نیروی محرکه موتور الکتریکی باز و بسته (بالا و پایین) می‌شوند. این کرکره‌ها در کنار افزایش امنیت، زیبایی خاصی به محیط می‌بخشند. از آنجایی که موتور الکتریکی یکی از اجزای اصلی و مهم کرکره برقی است، همواره انتخاب بهترین موتور کرکره برقی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین جهت در این بخش به بررسی موتورهای تیوبلار و ساید کرکره برقی “Side motors” می‌پردازیم و در کنار آن بهترین برندهای این دو نوع موتور را به شما مصرف کننده عزیز معرفی می‌کنیم.

موتور توبولار درب کرکره ای
بهترین موتور توبولار درب کرکره ای

موتور کرکره برقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

موتور کرکره برقی یکی از اجزای اصلی کرکره برقی است. این بخش با استفاده از جریان برق شروع به کار می‌کند و به وسیله نیروی گشتاور، تیغه‌ها را به حرکت در آورده و در آخر کرکره برقی باز و بسته می‌شود. به عبارت دیگر در صورت خرابی کرکره برقی یا عدم عملکرد مناسب موتور الکتریکی، کرکره برقی بلا استفاده خواهد بود. به همین دلیل انتخاب و خرید بهترین موتور کرکره برقی یکی از اصول مهم برای نصب و اجرای انواع کرکره برقی است. به طور کلی سه نوع موتور کرکره برقی ساید، تیوبلار و سانترال در بازار وجود دارد. اما در اینجا با توجه به اهمیت موضوع، فقط درباره موتورهای ساید و تیوبلار صحبت می‌کنیم.

انواع موتور کرکره برقی

بهترین برند موتور تیوبلار کرکره برقی
بهترین برند موتور تیوبلار کرکره برقی
انواع بهترین موتور درب کرکره ای
انواع بهترین موتور درب کرکره ای

موتور تیوبلار کرکره برقی

این مدل از موتور کرکره برقی به شکل لوله و استوانه‌ای‌شکل است. با توجه به تنوع محیط و ابعاد و اندازه‌های گوناگون، این موتورها نیز در ابعاد، اندازه و قدرت‌های متفاوت تولید می‌شود. موتورهای تیوبلار به لحاظ اینکه از نظر قدرت و عملکرد محدودیت دارند، برای اماکن کم تردد مثل پارکینگ‌های شخصی و درب مغازه و فروشگاه‌ها مناسب هستند. از بین بهترین برند موتور تیوبلار کرکره برقی می‌توان به برندهای اسمارت، توربو، کوییکو، آی سی ام، SDC، بارزانته و هافمن اشاره کرد.

همواره برای انتخاب بهترین موتور کرکره برقی باید درباره مشخصات فنی و نحوه عملکرد آن اطلاعاتی در دست داشته باشید. در این صورت می‌توانید با انتخاب موتور مناسب از آسایش و رفاه بیشتری بهره‌مند شوید.

 نحوه عملکرد موتور تیوبلار کرکره برقی

موتور کرکره برقی تیوبلار به دلیل اینکه به شکل استوانه و شبیه به لوله است، فضای کمتری را اشغال می‌کند. به همین جهت برای نصب در محیط­های کوچک که با مشکل کمبود فضا مواجه هستند، گزینه مناسبی است. به عبارت دیگر بهترین موتور کرکره برقی برای اماکن کم تردد و با فضای نسبتاً کوچک، موتور تیوبلار است. نحوه عملکرد این موتور بدین صورت است که در بالای کرکره یک رول قرار دارد که به موتور تیوبلار متصل شده است. با روشن شدن موتور، رول به حرکت درآمده و کرکره باز و بسته می‌شود. البته به یاد داشته باشید که موتورهای تیوبلار دارای سیستم خلاص کن دستی هستند و در زمان بروز مشکل یا نبود برق باید به صورت دستی کرکره برقی را بالا و پایین کنید.

بهترین موتور تیوبلار کرکره
بهترین موتور تیوبلار کرکره برقی
موتور کرکره برقی
انتخاب موتور کرکره برقی

پیشنهاد آتی دُر : آموزش و نحوه اندازه گیری کرکره برقی را مطالعه کنید!

مزایای موتور تیوبلار کرکره برقی

 • به لحاظ نوع طراحی فضای کمتری نسبت به سایر موتورها اشغال می‌کند.
 • با توجه به نیاز مصرف کننده در اندازه‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شود. به همین دلیل موتورهای تیوبلار دارای توان و قدرت کشش مختلفی هستند.
 • از نظر قیمت نسبت به موتورهای ساید و سانترال مناسب‌تر هستند.
 • در صورت قطع جریان برق به صورت دستی بالا و پایین می‌شوند. زیرا خلاص کن موتور تیوبلار به صورت دستی عمل می‌کند.

نکته: قدرت گشتاور موتورهای تیوبلار بین ۳۰ تا ۳۰۰ نیوتن است. از این رو زمان انتخاب بهترین برند موتور تیوبلار کرکره برقی، حتماً قدرت و توان موتور را مدنظر قرار دهید. زیرا هر یک از آن­ها توان و قدرت مشخصی برای بالا و پایین کردن کرکره رول آپ دارند. در صورت عدم رعایت این نکات و انتخاب موتور تیوبلار نامناسب به دلیل زیاد بودن وزن درب کرکره برقی، به موتور فشار وارد شده و سبب سوختن آن می‌شود.

معایب موتور تیوبلار

موتورهای توبلار کرکره برقی همانگونه که در بخش قبل عنوان شد دارای محدودیت وزنی هستند و به همین دلیل استفاده از آنها برای درب های سنگین و یا درب های ساخته شده از جنس های باکیفیت سنگین مناسب نیست.

این موتورها معمولا بر زیر کرکره مورد استفاده نصب می شوند و به همین دلیل برای امورات تعمیرانی باید به طور کامل کرکره برقی باز شود و در نتیجه تعمیرات آنها زمانبر خواهد بود.

نداشتن یو پی اس در این موتورها باعث می شود نتوان در موارد قطعی برق کار باز و بسته کردن دستی آنها را انجام داد.

موتورهای برقی توبلار کرکره فاقد سیستم پاراشوت هستند. به همین دلیل اگر گیربکس آنها دچار خرابی و گیر کردن شود، امکان سقوط آنها و ایجاد خسارت های جانی و مالی وجود دارد.

این موتورها همچنین برای مکان های کم تردد مناسب هستند و برای استفاده آنها در مکان های پرتردد محدودیت هایی وجود دارد.

 بررسی انواع بهترین برندهای موتورهای توبلار می پردازیم:

 • موتور تیوبلار SDC

موتور های تیوبلار SDC کیفیت ساخت خوب و کارکرد آرام و کم صدایی دارند. این موتور های کرکره برقی با گشتاور 30 NM تا 140 NM ارائه می گردند.

 • موتور تیوبلار بارزانته

موتورهای بارزانته یکی از باکیفیت ترین موتورهای موجود در بازار کشورمان به حساب می آیند. موتورهای تیوبلار بارزانتهجهت کرکره برقی های سایز کوچک خانگی و فروشگاهی تا گشتاور 140 NM و جهت کرکره برقی های بزرگ و صنعتی تا گشتاور 320 NM ارائه می گردند.

 • موتور تیوبلار اتومات

موتور کرکره برقی توبولار مدل اتومات، تولید شده در کشور چین و تحت لیسانس استرالیا (لیبل استرلیا) با 2 گارانتی معتبر و از بهترین برندهای شناخته شده در رده موتور توبولار می باشد.
موتور اتومات در توان های 30 NM, 50NM, 60NM, 80NM, 100NM, 120NM, 140NM, 160NM,   230NM,  300NM, قابل ارائه می باشد.
موتور اتومات خصوصیات منحصر به فردی نسبت به تمام موتورهای توبولار دارد که به چند مورد آن اشاره می شود: طول بلندتر موتور که نسبت به تمام موتورهایی که تا به حال تولید شده 20 سانتی متر بلند تر است و این طول بیشتر کمک شایانی به کم کردن فشار از روی موتور دارد, دیگر برتری این موتور برای تنظیم حد بالا و پایین به جای 2 میکروسویچ از 4 میکروسوئیچ بهره می برد.
دیگر نکته قابل توجه این موتور با توجه به طول بیشتر آن داشتن دو گیربکس برای انتقال نیرو دارد که این مورد هم کمک شایانی به عملکرد بی صدا و مطمئن موتور می کند.

گارانتی موتور اتومات در صورت بروز هرگونه ایراد تعهد دارد موتور را به صورت کلی تعویض و اگر قطعه ای ایراد داشته باشد همان قطعه تعویض می گردد. تمامی قطعات یدکی این موتور برای تعویض موجود می باشد.

 • موتور تیوبلار لیفت توربو

موتور توبولار لیفت توربو مانند دیگر موتور های توبولار برای باز و بسته کردن کرکره های برقی با وزن و میزان تردد پایین استفاده می شوند. موتور توبولار لیفت توربو با داشتن ظاهری ظربف و زیبا و استوانه مانند، فضای بسیار اندکی را در محیط اشغال می نماید. میزان قدرت موتور های توبولار بر اساس وزنی که قادر به جا به جایی آن هستند و بر حسب واحد نیوتون متر، سنجیده می شود. بر همین اساس این موتور ها شامل انواع زیر می باشند:

موتور توبولار لیفت توربو با قدرت 80 نیوتون/موتور توبولار لیفت توربو با قدرت 100 نیوتون/موتور توبولار لیفت توربو با قدرت 120 نیوتون/موتور توبولار لیفت توربو با قدرت 140 نیوتون

 • موتور تیوبلار بتا

موتور توبولار کرکره برقی بتا دارای بدنه استوانه مانند و ظریف است. شما می توانید این موتور را برای اماکنی با میزان تردد متوسط به کار برید. این موتور با قدرت های 60، 100، 120 و 140 نیوتون برای مصارف گوناگون موجود می باشد. با استفاده از سوییچ های محدود کننده در این موتور قادر خواهید بود محدوده باز و بسته شدن کرکره برقی را کنترل کنید. به علاوه می توان در هنگام قطع شدن برق از سیستم خلاص کن دستی نیز استفاده کرد. این موتور دارای استاندارد IP44 است که آن را در برابر نفوذ آب مقاوم می سازد.

 • موتور تیوبلار اسمارت

موتورهای اسمارت یکی از ارزانترین برندهای موجود در بازار است و باتوجه به قیمت پایین از اقبال خوبی نزد نصابان این محصول برخوردار است. این موتور تیوبلار نیز مانند اکثر برند های بازار با با گشتاور 30NM الی 140NM ارائه می گردد.

 • موتور تیوبلار تیونی

تیونی موتور توبلار خود را تنها با یک توان عرضه نموده است اما یک تفاوت عمده با دیگر محصولات دارد. تفاوت این موتور در این است که بجای ارائه در توانهای مختلف این موتور مناسب دربهایی تا 14 متر مربع طراحی شده است. با یک محاسبه سر انگشتی اگر تیغه هار را هر متر مربع 7 کیلو در نظر گرفت و شفت را 15 کیلو گرم محاسبه کرد می توان نتیجه گرفت این موتور در حدود 120کیلوگرم قدرت خواهند داشت.

به صورت کلی توصیه می شود موتور کرکره توبولار تنها در فروشگاهها و پارکینگهای با تردد یک یا دو خودرو استفاده گردد.

 • موتور تیوبلار فونیکس

فونیکس موتور تیوبلار کرکره برقی خود را با قدرت 100 نیوتن روانه بازار کرده که اندازه این محصول نیز نسبتا کوچک به شمار می رود.

موتور کرکره برقی تیوبلار فونیکس قابلیت به حرکت در آوردن درب هایی به وزن 100 نیوتن را داشته و برای ورودی های کوچک و کم تردد کاربر دارد. دور موتور این محصول فونیکس به 7 تا 15 دور در دقیقه می رسد و دارای سیستم خلاص کن دستی در مواقع قطع برق می باشد. همچنین این محصول دارای سیم پیچ 100% مسی است و تاج و آداپتور 80 میلیمتری دارد.

 • موتور تیوبلار لینوکس

موتورهای توبولار لینوکس، نوع دیگری از موتورهای کرکره برقی هستند که برای محیط های با وزن و تردد کم استفاده می شوند. این موتورها، که یکی دیگر از اجزای سازنده کرکره برقی می باشند، توانایی به حرکت در آوردن درب های تا 140 نیوتن در نوع معمولی و تا 500 نیوتن در نوع صنعتی را دارند. نصب موتورهای توبولار احتیاج به دقت و تخصص بیشتری دارد و در صورت نصب اشتباه خرابی دستگاه سریع تر و عمر مفید آن به شدت کاهش می یابد.  موتور های توبولار لینوکس کاملا بی صدا هستند و به دلیل آداپتور تقویت شده، کارکرد بهتری دارند.  این موتورها می توانند در دو نوع با برق اضطراری UPS و یا بدون آن تولید شوند که در نوع دارای UPS در زمان قطعی برق هم قابل استفاده هستند.

شکل ظاهری موتورهای توبولار (تیوبلار) به شکل استوانه ای است و به غیر از تحمل وزن کم، یکی دیگر از تفاوت هایش با موتور ساید در نوع فروش تجهیزات و متعلقات آن می باشد؛ به این صورت که در نوع موتور های ساید تجهیزات مختلف مانند برد، پایه، اندکپ و بلبرینگ به صورت پکیج و یکجا به فروش می رسد اما در نوع توبولار به صورت مجزا است. سیم پیچ کاربرده در موتور های توبولار (تیوبلار) لینوکس به صورت تمام مس است و در عین بی صدا بودن کاملا پرقدرت عمل میکنند. این موتور ها در مدل های متنوعی از 60 تا 300 نیوتن تولید می شود که علاوه بر تفاوت در وزن، قیمت های متفاوتی نیز دارند.

 • موتور تیوبلار تسلا

موتور کرکره برقی تیوبلار تسلا در دو گشتاور 100NM و 140NM در بازار عرضه شده است.

موتور توبلار تسلا 100 جهت تصب برروی پنجره ودرب های رول شونده در ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می‌گردد.این سری محصول که با ولتاژ ۲۳۰ معرفی می گردد با وات مصرفی 200 در رده محصولات کم مصرف دسته بندی میشوند ، سیستم موتوری در این سری موتور های لوله ای بطور متوسط نیروی ثابتی 140 نیوتن را خواهد بود . ضریب استاندارد حرارتی این تجهیزات ۴۰+ تا ۱۰- درجه سانتیگراد می باشد.موتور کرکره توبولار تسلا 100 نیوتن مناسب برای درب تا 10 متر مربع کاملا بی صدا دارای یکسال ضمانت سرعت بالا ۱۲rpm  مناسب برای پنجره و درب های تا وزن 100 کیلوگرم  موتور کرکره مناسب است داشتن  سیستم خلاص کن دستی در مواقع قطع برق از ویزگیهای موتورکرکره می باشد .

موتور توبلار تسلا 140 جهت کرکره های برقی به ویژه کرکره های روی پنجره ودرب های رولشونده در ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می‌گردد.این سری محصول که با ولتاژ ۲۳۰ معرفی می گردد با وات مصرفی۲۰۰ در رده محصولات کم مصرف دسته بندی میشوند ، سیستم موتوری در این سری موتور های لوله ای بطور متوسط نیروی ثابتی ۱۴۰ نیوتن را خواهد بود . ضریب استاندارد حرارتی این تجهیزات ۴۰+ تا ۱۰- درجه سانتیگراد می باشد.موتور کرکره توبولار تسلا 140 نیوتن مناسب برای درب تا 14 متر مربع کاملا بیصدا دارای یکسال ضمانت سرعت بالا 8rpm  مناسب برای پنجره و درب های تا وزن 140 کیلوگرم  موتور کرکره مناسب است داشتن  سیستم خلاص کن دستی در مواقع قطع برق از ویزگیهای موتورکرکره می باشد.

 • موتور تیوبلار سیرون

موتور تیوبلار سیرون در گشتاور های 30، 60، 80، 100، 120، 140، 160، 300، 500، 600NM  به بازار عرضه شده اند

موتور توبلار  کرکره برقی سیرون ۱۴۰ نیوتن ساخت کشور چین است.

ولتاژ کاری این موتور ۲۲۰ ولتAC   بوده و جریان مصرفی آن ۱٫۷۲ آمپر می باشد و با قدرت ورودی ۳۸۸ وات و دور موتور برابر با ۹ قابلیت جابجایی کرکره های برقی تا وزن ۱۵۰ کیلوگرم را داراست.

این موتور فاقد سیستم برق اضطراری بوده ولی در مواقع قطع برق دارای خلاص کن دستی است.

بهترین برند موتور ساید کرکره برقی
بهترین برند موتور ساید کرکره برقی

موتور ساید کرکره برقی

موتورهای ساید از جمله موتورهای قدرتمند موجود در بازار هستند. این مدل از موتور در کنار و بالای کرکره برقی قرار می‌گیرد و قادر است با سرعت مناسب انواع درب سنگین با ابعاد مختلف را باز و بسته نماید. از این رو در اکثر اماکن پرتردد برای درب‌های سنگین کرکره برقی از موتور ساید استفاده می‌شود. خلاص کن موتور ساید به صورت زنجیری است و در صورت قطع جریان برق می‌توان به راحتی کرکره را بالا و پایین کرد. از همه مهم‌تر اینکه اکثر موتورهای ساید مجهز به سیستم UPS (برق اضطراری) هستند. بدین صورت که با قطع برق، موتور ساید، انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت می‌کند و قادر است چندین بار کرکره برقی را باز و بسته نماید. با توجه به نیاز مشتری و میزان عرضه و تقاضا، مارک‌های مختلفی از موتور ساید در بازار وجود دارد. از بین موتورهای ساید اروپایی و چینی، برندهای آلرو آلمان، مارانتک آلمان، بی اف تی ایتالیا، بارزانه، اسمارت، لیفت توربو ، سیگما ، GFA به عنوان بهترین برند موتور ساید کرکره برقی شناخته شده‌اند. به شما مصرف کننده گرامی پیشنهاد می‌کنیم به منظور خرید بهترین موتور کرکره برقی حتماً یکی از این برندها را انتخاب کنید.

نکته قابل توجه اینکه؛ در زمان خرید موتور ساید کرکره برقی دقت کنید تا فروشنده همه قطعات لازم برای نصب موتور را به شما تحویل دهد. این قطعات عبارتند از: موتور ساید زنجیری، رسیور و دو عدد ریموت، صفحه بلت موتور و اندکپ، کاور اندکپ به همراه یاتاقان.

موتور ساید در قدرت 300،500،600،800 و حتی 1000 کیلوگرم تولید می شوند که در اکثر موارد حداکثر تا قدرت 600کیلوگرم استفاده میگردد. به تازگی موتورهای سبک تر که بر اساس متر مربع است به بازار عرضه شده تا مصرف کننده بتواند با هزینه کمتر از موتورهای ساید بهره ببرد.همچنین موتور های ساید کرکره برقی را می توان در دو مدل بدون UPS و با UPS تهیه کرد. قابلیت با UPS بودن این مزیت را دارد که در هنگام نبود برق، موتور همچنان قادر است به کار خود ادامه دهد. پس هیچ گاه مصرف کننده به دلیل نبود برق مشکل باز شدن یا بسته شدن کرکره اتوماتیک را نخواهد داشت.ساید DC دارای باتری بکاپ یا همان یو پی اس است که در مواقع قطع برق بسیار کار راه انداز است.

موتور ساید کرکره برقی آلمانی
موتور ساید کرکره برقی آلمانی
موتور کرکره برقی ایتالیایی
موتور کرکره برقی ایتالیایی

موتور ساید کرکره برقی

موتورهای ساید از جمله موتورهای قدرتمند موجود در بازار هستند. این مدل از موتور در کنار و بالای کرکره برقی قرار می‌گیرد و قادر است با سرعت مناسب انواع درب سنگین با ابعاد مختلف را باز و بسته نماید. از این رو در اکثر اماکن پرتردد برای درب‌های سنگین کرکره برقی از موتور ساید استفاده می‌شود. خلاص کن موتور ساید به صورت زنجیری است و در صورت قطع جریان برق می‌توان به راحتی کرکره را بالا و پایین کرد. از همه مهم‌تر اینکه اکثر موتورهای ساید مجهز به سیستم UPS (برق اضطراری) هستند. بدین صورت که با قطع برق، موتور ساید، انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت می‌کند و قادر است چندین بار کرکره برقی را باز و بسته نماید. با توجه به نیاز مشتری و میزان عرضه و تقاضا، مارک‌های مختلفی از موتور ساید در بازار وجود دارد. از بین موتورهای ساید اروپایی و چینی، برندهای آلرو آلمان، مارانتک آلمان، بی اف تی ایتالیا، بارزانه، اسمارت، لیفت توربو و سیگما به عنوان بهترین برند موتور ساید کرکره برقی شناخته شده‌اند. به شما مصرف کننده گرامی پیشنهاد می‌کنیم به منظور خرید بهترین موتور کرکره برقی حتماً یکی از این برندها را انتخاب کنید.

نکته قابل توجه اینکه؛ در زمان خرید موتور ساید کرکره برقی دقت کنید تا فروشنده همه قطعات لازم برای نصب موتور را به شما تحویل دهد. این قطعات عبارتند از: موتور ساید زنجیری، رسیور و دو عدد ریموت، صفحه بلت موتور و اندکپ، کاور اندکپ به همراه یاتاقان.

موتور کرکره برقی ایتالیایی
بهترین موتور کرکره برقی ایتالیایی
انواع بهترین موتور درب کرکره ای
انواع بهترین موتور درب کرکره ای

پیشنهاد آتی دُر : بهترین روش ها برای بالا بردن امنیت کرکره برقی را مطالعه کنید!

مزایای موتور ساید کرکره برقی

 • عدم استفاده از فنر و کاسه فنر به دلیل داشتن آنبالانس
 • بهره‌گیری از پلیت‌های ماشین کاری شده و استاندارد به منظور قرارگیری مناسب خورشیدی، یاتاقان و دیگر اجزای کرکره برقی
 • دارای سیستم خلاص کن زنجیری؛ با عملکردی راحت و مناسب در هنگام قطع برق به وسیله چرخاندن زنجیر، کرکره بالا و پایین می‌شود و هیچ آسیبی به درب و موتور وارد نمی‌گردد.
 • جلوگیری از سقوط درب و تیغه‌ها با استفاده از سیستم ایمنی قفل کن اتوماتیک
 • کارکردی آرام با صدای کم نسبت به سایر موتورهای کرکره برقی
موتور کرکره برقی
بهترین موتور کرکره برقی صنعتی
بهترین موتور ساید کرکره برقی
بهترین موتور ساید کرکره برقی

معایب موتور کرکره برقی ساید

این موتور به مانند هر محصول دیگری دارای معایبی است. به عنوان مثال می توان اشغال فضای زیاد را یکی از معایب این موتورها دانست. این مورد می توان در مکان ها کوچک و یا مکان هایی که دکوراسیون داخلی در آنها دارای اهمیت است، اثرات منفی به همراه داشته باشد.

همچنین موتورهای ساید کرکره برقی در انواع مختلف به دلایل مزایای بیشمار قیمت های بالایی دارند، و به همین دلیل برای پروژه های کوچک استفاده از آنها توصیه نمی شود.

موتورهای ساید کرکره برقی برای باز و بسته شدن نیاز به زمان بیشتری دارند و به همین دلیل برای کسانی که حوصله کمی دارند و یا باز و بسته کردن سریع بنا به دلایل مختلف برای آنها اهمیت دارد، این مدل ها توصیه نمی شوند، و ممکن است با سنگین تر شدن وزن درب این عیب تشدید شود.

 بررسی انواع بهترین برندهای موتورهای ساید می پردازیم:

 • موتور ساید SDC

موتور ساید SDC دارای استاندارد CE می باشد. این موتور کرکره ها در نوع تکفاز با قدرت های 800kg,500kg,300kg ارائه می گردند که دو رنج 500kg و 300kg امکان ارائه به همراه برق اضطراری را دارند (UPS دار). همچنین شرکت SDC اقدام به تولید موتورهای سرعت بالای 3 فاز با قدرت لیفت 1300kg و 1500kg نموده است.

 • موتور ساید بارزانته

موتور ساید بارزانته جزء موتورهای با کیفیت به حساب می آیدو با یکسال گارانتی در انواع 150kg، 300kg، 500kg، 600kg،750kg، 800kg در دو مدل ساده و ups دار ارائه می گردد.

لازم به ذکر است موتورهای ساید ups دار بارزانته دارای امکان نصب چشمی photocell و عملکرد Auto-Reverse به عنوان کرکره برقی پارکینگ را دارا می باشند.

کاربرد کرکره برقی اتوماتیک با موتور ساید بارزانته در پروژه های صنعتی می باشد و به دلیل هزینه بالا برای پروژه های کوچک مناسب نمی باشد. موتور ساید کرکره برقی اتوماتیک بارزانته تحت لیسانس ایتالیا تولید می شود.

این محصول در بازار در سه نوع موتور ساید بارزانته DC همراه با باطری بک آپ و موتور ساید بارزانته AC و موتور ساید بارزانته سه فاز موجود می باشد.

 • موتور ساید اتومات (Automat)

موتور ساید اتومات یکی از برندهای باکیفیت در بازار ایران می باشد که با گارانتی 2 ساله و با قدرت لیفت 300 الی 1000 کیلوگرم در بازار ارائه می شوند. انواع 300kg، 500kg و 600kg این موتور کرکره در دو نوع UPS دار و بدون UPS ارائه می گردد ولی موتور 1000kg فقط به صورت بدون UPS ارائه می شود. از مزیت های این موتور کرکره برقی میتوان به صدای تولیدی کم و از معایب آن می توان به سرعت حرکت پایین و بعضا به هم خوردن تنظیم لیمیت سوئیچ آن اشاره نمود.

 • موتور ساید لیفت توربو (Lift Turbo)

موتور ساید لیفت توربو یکی از ارزان ترین موتورهای سایدموجود در بازار کشورمان می باشد که در وزن های 300kg و 600kg در دو نوع معمولی و UPS دار ارائه می گردد.

گفتنی است که موتور ساید لیفت توربو با بک آپ فقط در یک نوع تولید و روانه بازار شده است که آن هم قادر به جابجا کردن کرکره برقی با وزن 300 کیلوگرم می باشد. ناگفته نماند که این موتور ساید لیفت توربو به مانند سایر موتور های ساید موجود در بازار زمانی که بیرون از محور کرکره قرار بگیرد تحت فشار کمتری قرار می گیرد و در نتیجه عمر بیش تری را دارا می شود. همچنین این موتور ساید در دو نوع موتور ساید لیفت توربو AC و موتور ساید لیفت توربو DC به بازار عرضه می شود.

 • موتور ساید بتا

موتور ساید کرکره برقی بتا همانطور که از نامش پیدا است در کنار بدنه کرکره برقی قرار می گیرد. این موتور ساید که برای استفاده در اماکن پر تردد و کرکره هایی با وزن بالا به کار می رود، در انواع مختلف موجود می باشد. شما می توانید این موتور را با قدرت های 300، 600 و 1000 کیلوگرم و متناسب با محیط خود انتخاب کنید. در نظر داشته باشید این موتور ها در دو نوع با UPS و بدون UPS موجود هستند. UPS یا بک آپ این امکان را برای شما فراهم می آورد تا در هنگام اختلال در عملکرد سیستم برق و یا قطع شدن آن، کارکرد درب با مشکل مواجه نشود. به همین دلیل این موتور ساید کرکره برقی برای اماکنی که نیاز به استفاده مداوم و در نتیجه نیاز به جریان مداوم برق دارند، مناسب به نظر می رسد.

 • موتور ساید اسمارت

موتور ساید اسمارت در دو نوع موتور ساید اسمارت همراه با بک آپ DC و موتور ساید اسمارت AC در بازار موجود است.

موتور ساید اسمارت با بک آپ یکی دیگر از انواع موتور های کرکره برقی به شمار می رود که سعی شده منطبق با نیاز کاربران مصرف کننده طراحی و تولید شود.  موتور کرکره برقی اسمارت در مقیاس با بک آپ در انواع مختلفی تا کنون تولید و روانه بازار شده است که البته این مهم برای احترام به نیاز کاربران مختلف در نظر گرفته شده است. انواع موتور ساید اسمارت را در مقیاس با بک آپ:

موتور ساید اسمارت 300 کیلوگرمی با بک آپ/ موتور ساید اسمارت 500 کیلوگرمی با بک آپ

یکی دیگر از قابلیت های موتور ساید آن است که در اماکنی که حتما نیاز به «یو پی اس» هست، مورد استفاده قرار گیرد، چرا که امکان استفاده از این منبع تغذیه را دارد. در واقع دارای UPS بودن یک موتور کرکره می تواند این قابلیت را برای کاربران مصرف کننده فراهم کند که بدون استفاده از ریموت درب اتوماتیک کرکره ای را باز و بسته نمایند که این مهم در مواقع قطع برق به خوبی به چشم می آید.

 • موتور ساید تیونی

موتور ساید تیونی در دسته موتور های پر قدرت قرار دارد؛ چرا که موتور های ساید با دارا بودن قدرت بسیار بالا و عملکرد انتقال قدرت (استفاده از چرخ دنده و زنجیر) برای ورودی هایی با مساحت بالا استفاده می شوند. واضح است که هرچه مساحت ورودی بیشتر باشد، تعداد و ابعاد تیغه ها و در نتیجه وزن آن ها بالا تر خواهد بود. همچنین موتور های ساید این قابلیت را دارند که با ولتاژ های 24 و 220 ولت عرضه شوند. می توان نوع 24 ولت موتور ساید تیونی را مجهز به یو پی اس نمود. Ups(Uninterruptible power supply) که مبنع تغذیه بدون وقفه نام دارد، می تواند در هنگام قطعی برق و یا نوسانات و اختلال در شدت جریان برق، به عنوان منبع تغذیه جایگزین استفاده شود که عملکرد موتور کرکره با مشکل مواجه نشود.

موتور ساید تیونی با قدرت های مختلفی برای جا به جا کردن درب های کرکره ای اتوماتیک متفاوت به کار می روند: موتور ساید تیونی با قدرت 300 کیلوگرم، موتور ساید تیونی با قدرت 500 کیلوگرم، موتور ساید تیونی با قدرت 300 کیلوگرم که مجهز به یو پی اس نیز هست و موتور ساید تیونی با قدرت 500 کیلوگرم مجهز به یو پی اس.

 • موتور ساید فونیکس

برند فونیکس موتور کرکره ساید خود را در دو نوع 300 کیلوگرم و 500 کیلوگرم تولید و روانه بازار کرده است. همانطور که می دانید موتور های ساید فضای زیادی را اشغال می کند و مناسب اماکن پر تردد و شلوغ می باشند

همانطور که گفته شده موتور کرکره برقی فونیکس در دو نوع 300 و 500 کیلوگرمی تولید می شود و از اسم آن ها نیز این قضیه مشخص و واضح است که در قدرت تحمل بار به اندازه 200 کیلوگرم تفاوت دارند. ولتاژ کارکرد این محصولات تولیدی شرکت فونیکس 220 ولت تخمین زده شده و امکان اتوکلوز نیز برای آن ها فراهم شده است. لازم به ذکر می باشد که استاندارد جهانی IP  نیز در این محصول باعث نصب و کارکرد بی دغدغه آن در شرایط سخت آب و هوایی می باشد.

 • موتور ساید لینوکس (LENNOX)

موتورهای ساید LENNOX در دو نوع DC و AC تولید می شوند. این موتورها دارای مکانیزم عملکرد انتقال نیروی گشتاور دینامیک از طریق چرخ دنده و زنجیر هستند و امنیت فوق العاده ای برای محیط ایجاد می کنند. موتور های ساید برای فضاهای پر تردد و با وزن بالا مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به این مشخصه، برای فضاهایی با مساحت بالا استفاده می شوند. این موتور ها برای فضاهایی با نیاز به برق اضطراری نیز استفاده می شوند؛ چرا که دارای دو نوع با ولتاژ ورودی 220 و یا 24 ولت هستند و نوع 24 ولت امکان اتصال برق اضطراری UPS را داراست و در نتیجه در صورت قطعی برق، می توان کرکره را به کار انداخت.

موتور های ساید لینوکس دارای 4 میکروسوئیج و 4 رله، صفحه پلیت 4 سانتی، ورودی مجزا جهت ارتباط با چشمی، قابیت کارکرد بدون باطریو همچین یک ترانس بزرگ هستند. همچنین این شرکت تمامی موتورها را 2 سال گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش کرده است.

 • موتور ساید تسلا

موتور کرکره تسلا مدل 500 UPS قابلیت جا به جایی کرکره هایی با وزن زیاد و میزان تردد بالا را دارد و همین امر باعث می شود که این محصول در رده موتور های قدرتمند کرکره برقی جای گیرد. موتور ساید تسلا بر خلاف موتور توبلار (که درون شفت قرار دارد) در کنار شفت و تیغه ها قرار می گیرد و توسط زنجیر و چرخ دنده باعث به حرکت در آمدن تیغه ها می گردد. موتور ساید تسلا بر حسب میزان قدرت و توان بالا و پایین بردن کرکره ها به انواع زیر تقسیم میگردد:

موتور ساید تسلا با قدرت ۳۰۰ کیلوگرم مجهز به ups/ موتور ساید تسلا با قدرت ۵۰۰ کیلوگرم مجهز به ups/ موتور ساید تسلا با قدرت ۳۰۰ کیلوگرم بدون ups/ موتور ساید تسلا با قدرت ۵۰۰ کیلوگرم بدون ups

طول پلیت این موتور حدود 60 سانتی متر می باشد که بر خلاف موتور های تیوبلار که طول پلیت از 30 سانتی متر تجاوز نمیکند. می توان یکی از معایب جهت استفاده در فروشگاه های کوچک و پارکینگ های کوچک بشمار آید، اما این نوع موتور کرکره برقی دارای محاسن بسیار زیادی می باشد که قدرت بالا و بیصدا بودن موتور خصوصا مدل 24 ولت آن که دارای باطری بک آپ می باشد ودر زمان قطع برق می توان کرکره را متناسب با وزن آن تا چندین مرتبه بالا و پائین آورد یکی از آنهاست. از دیگر محاسن این نوع موتور خارج بودن موتور از داخل شافت است که در زمان خرابی موتور نیاز به پائین آوردن تیغه و مسدود نمودن محل نصب کرکره نمی باشد و با فعال کردن (پاراشوت به اشتباه ) اهرم ایمنی موتور میتوان موتور را تعویض و یا تعمیر کرد.

 • موتور ساید سیرون

موتور کرکره ساید Siron  از نوع تک فاز می باشد که به همین خاطر، قادر به جا به جایی تیغه کرکره با وزن 300 و 600 کیلوگرم می باشد. این موتور ساید در دونوع DC و AC به بازار عرضه شده است .

تفاوت این دو نوع در توانایی پشتیبانی از منبع برق اضطراری است که مدل AC آن را ندارد و به همین خاطر در سرعت صورت قطع شدن جریان برق شهری با کمک زنجیر موجود بر روی موتور می توانید تیغه کرکره را باز و بسته کنید که این اتفاق را می توان به عنوان یک ایراد برای مدل AC در نظر گرفت. همچنین در مدل AC از سیم کشی مسی درون موتور و در مدل DC از سیم کشی آلومینیومی درون موتور استفاده شده است که هر دو جنس در زمان تردد بالا دچار داغ شدگی نمی شوند.

جمع بندی

در این بخش با موتورهای ساید و تیوبلار کرکره برقی و مزایای هر یک از آنها آشنا شدید. حال می‌توانید با توجه به ابعاد، اندازه و میزان استفاده از کرکره برقی نسبت به انتخاب بهترین موتور کرکره برقی اقدام کنید. اما در هنگام خرید موتور کرکره برقی حتماً به نکات ارائه شده در این مقاله توجه کنید. زیرا نحوه عملکرد و کارایی مناسب موتور تأثیر زیادی در طول عمر اجزای کرکره برقی دارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی