خلاص کن کرکره برقی کجاست و چگونه از اهرم و زنجیر خلاص کن کرکره استفاده کنیم؟!

مطالبی که به آن خواهیم پرداخت

خلاص کن کرکره برقی کجاست و چگونه از کلید خلاص کن کرکره برقی استفاده کنیم ؟

یکی از بخش‌های مهم و ضروری در کرکره‌ های برقی و درب‌ های اتوماتیک پارکینگی، کلید خلاص کن درب پارکینگ است. به نظر شما وظیفه این کلید چیست؟ نحوه استفاده از کلید خلاص کن درب پارکینگ به چه صورت است؟ خلاص کن دستی کرکره برقی چه مزایایی دارد؟ نبود این قطعه در کرکره برقی چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد؟ این‌ها تنها بخشی از سؤالات مصرف‌کنندگان و کاربران درباره کلید خلاص درب پارکینگ است.

بعضاً ممکن است در کوچه و معابر با کرکره‌های برقی نیمه باز مواجه شده باشید. به‌طورکلی با قطع شدن جریان برق و از کار افتادن ناگهانی موتور، کرکره برقی یکباره از کار می‌افتد. این قبیل مشکلات عمدتاً برای درب پارکینگ منازل و مغازه‌ها رخ می‌دهد.

همیشه کسبه از بروز این قبیل مشکلات ناراضی هستند آن را معضلی در جهت کسب درآمد خود می‌دانند. زیرا ممکن است ساعات متمادی برق وصل نشود. به‌علاوه روند تعمیر موتور کرکره برقی زمان‌بر بوده و مدت زمان زیادی صرف باز و بسته کردن و تعمیر موتور کرکره برقی می‌گردد. در این‌گونه مشکلات تنها خلاص کن دستی کرکره برقی می‌تواند مشکل افراد را حل کند و سبب باز یا بسته شدن کرکره برقی شود.

خلاص کن کرکره برقی کجاست ؟
خلاص کن کرکره برقی کجاست ؟

طرز کار خلاص کن کرکره برقی در موتور ساید و توبلار

با توجه به اینکه از موتور ساید و توبلار در کرکره رول آپ استفاده می‌شود، در صورت قطع جریان برق یا از کار افتادن موتور ابتدا از نوع و مدل موتور آگاهی یابید. پس از آن با توجه به نوع موتور و بر اساس دستورالعمل‌های موجود در خصوص نحوه کار با خلاص کن دستی کرکره برقی می‌توانید درب را ببندید.

برای آشنایی ، انواع بهترین برند موتور کرکره برقی را مطالعه کنید.

خلاص کن موتور توبلار کرکره برقی

خلاص کن دستی کرکره برقی موتور تیوبلار با دسته هندلی
خلاص کن دستی کرکره برقی موتور تیوبلار با دستگیره هندلی

بنا به هر دلیلی ممکن است کرکره برقی از کار بیفتد. ابتدا با یک بررسی چشمی از نوع و مدل موتور مطمئن شوید. درصورتی‌که موتور کرکره برقی از نوع توبلار باشد، کار شما کمی ساده‌تر می‌گردد. زیرا خلاص کن دستی کرکره برقی در موتورهای توبلار به شکل یک قلاب است. بدین صورت که با چرخاندن قلاب به سمت راست و چپ، کرکره برقی بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این می‌توانید با استفاده از اهرم (هندل) و قرار دادن آن در قلاب به‌آسانی کرکره را به صورت دستی بالا و پایین نمایید. اما در هر دو حالت استفاده از خلاص کن دستی کرکره برقی “ Manual Chain Operated Roller Shutters در موتورهای توبلار کار چندان دشواری نیست و به راحتی می‌توان کرکره را بالا پایین کرد.

لازم به ذکر است که کلید خلاص کن درب به صورت اتوماتیک سبب آزاد شدن موتور و گیربکس می‌شود و پس از آن به راحتی می‌توان کرکره را باز و بسته کرد.

پیشنهاد آتی دُربهترین روش ها برای بالا بردن امنیت کرکره برقی را مطالعه کنید!

راهکار جهت افزایش امنیت موتور توبلار دارای خلاص کن دستی

خلاص کن دستی کرکره برقی
خلاص کن دستی کرکره برقی

در حالت کلی سه روش برای افزایش امنیت موتور توبلار دارای خلاص کن دستی وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

1- نصب قفل بر روی کرکره برقی؛ با این کار به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان از خلاص کن دستی کرکره برقی استفاده کرد. زیرا در این صورت درب قفل بوده و در صورت دسترسی به موتور و خلاص کردن آن نمی‌توان وارد محیط شد. این کار اغلب به‌منظور جلوگیری از ورود سارقین به منازل، مجتمع‌های تجاری و مسکونی، پاساژها، فروشگاه‌ها و … صورت می‌گیرد.

2- جداسازی خلاص کن دستی از موتور توبلار؛ در این حالت دیگری نیاز به نصب قفل روی کرکره برقی نیست. چرا که خلاص کن از موتور جدا شده و به هیچ عنوان به صورت دستی نمی‌توان کرکره برقی را باز کرد.

3- افزودن سیستم برق اضطراری (UPS) به موتور توبلار؛ با افزودن سیستم برق اضطراری و باطری به موتور توبلار می‌توان کاری کرد تا در هنگام قطع برق کرکره برقی بدون اعمال هیچ نیروی انسانی باز و بسته شود. انجام این کار مستلزم صرف هزینه بیشتری نسبت به دو روش قبل است و اغلب به منظور حذف خلاص کن دستی کرکره برقی از آن استفاده می‌شود.

خلاص کن موتور ساید کرکره برقی

در صورتی که درب پارکینگ اتوماتیک است؛ با استفاده از کلید خلاص کن درب پارکینگ کرکره ای ، گیربکس موتور آزاد شده و درب پارکینگ به راحتی با دست باز و بسته می‌گردد. اما اگر از کرکره برقی با موتور ساید استفاده می‌کنید؛ در انتهای موتور ساید یک زنجیر قرار دارد. درواقع این زنجیر کار خلاص کردن گیربکس موتور و آزاد سازی کرکره برقی را انجام می‌دهد. بدین صورت که با چرخاندن زنجیر در جهت عقربه‌های ساعت، کرکره برقی به سمت بالا رفته و بالعکس با چرخش زنجیر در جهت خلاف عقربه‌های ساعت، کرکره برقی به سمت پایین می‌آید. علاوه بر این روی موتورهای ساید یک ضامن خلاص کن وجود دارد. با فشار دادن این ضامن کرکره برقی به صورت دستی بالا و پایین می‌شود.

«نکته مهم: اکثر موتورهای ساید به کار رفته در کرکره برقی دارای سیستم برق اضطراری (UPS) هستند. بدین صورت که به وسیله باتری تعبیه شده در موتور می‌توان برای چند مرتبه کرکره را در جهت بالا و پایین حرکت داد.»

زنجیر خلاص کن کرکره برقی
زنجیر خلاص کن کرکره برقی
خلاص کن زنجیری کرکره برقی
خلاص کن زنجیری کرکره برقی

پس از وصل شدن جریان برق لازم نیست تا کرکره برقی را به وضعیت اولیه برگردانید. چرا که درون موتور کرکره برقی یک سری لیمیت سوئیچ قرار دارد که پس از وصل شدن جریان برق با فشردن دکمه ریموت، کرکره برقی تا حد تعریف شده بالا رفته و سپس پایین می آید. پس از آن تنظیمات موتور و دیگر بخش‌های کرکره برقی به زمان اولیه باز می‌گردد. این مورد درباره درب‌های اتوماتیک پارکینگ نیز صدق می‌کند. بنابراین پس از وصل شدن جریان برق هرگز کلید خلاص کن درب پارکینگ و خلاص کن دستی کرکره برقی را دست‌کاری نکنید.

جمع‌بندی

همواره آگاهی از نحوه عملکرد خلاص کن دستی کرکره برقی و کلید خلاص کن درب پارکینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. تا در زمان بروز مشکلاتی از قبیل قطع شدن جریان برق بتوان کرکره برقی و درب را باز و بسته کرد. به همین دلیل در سایت «آتی در» بستری فراهم شده تا شما بازدیدکننده و مصرف کننده عزیز بتوانید با طرز کار انواع خلاص کن دستی کرکره برقی آشنا شوید. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سؤال در این زمینه با قسمت پشتیبانی سایت تماس حاصل نمایید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی