آتی دُر ; ساخت و تولید انواع درب آشیانه فرودگاه

آشیانه فرودگاه، جایی است که در آن، هواپیماها نگهداری می‌شوند. این فضا، درواقع، یک سوله غول‌پیکر است که باید مقاومت بالایی در برابر وزش باد در فضای باز فرودگاه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آشیانه، درب آن است. درب آشیانه فرودگاه باید ابعاد و ویژگی‌های کیفی مشخصی داشته باشد. به همین دلیل هم انواع مختلفی از آن ساخته می‌شود که درب آشیانه هواپیما ریلی ، یک نمونه معروف از آن‌هاست.

ساخت درب اشیانه هواپیما
ساخت درب اشیانه هواپیما
درب آشیانه
درب آشیانه

برای درخواست مشاوره در مورد محصولات آتی در با ما در ارتباط باشید.

رنگ درب سوله
رنگ درب سوله

انواع درب آشیانه فرودگاه آتی در

طیف گسترده‌ای از انواع درب آشیانه هواپیما ساخته شده است که هرکدام از آن‌ها کاربری خاص خود را دارند. سیستم برخی از این درب‌ها سنتی‌تر و برخی دیگر از سیستم‌های هیدرولیک مدرن برای حرکت کردن استفاده می‌کنند.

درب آشیانه هواپیما
درب آشیانه هواپیما
ساخت درب اشیانه فرودگاه
ساخت درب اشیانه فرودگاه

درب آشیانه هواپیما ریلی

این درب ریلی ، همان‌طور که از نام آن مشخص است از ریل برای حرکت کردن استفاده می‌کند. دو ردیف ریل در بالا و پایین این درب‌ها نصب شده و موتوری قدرتمند وظیفه تأمین نیروی حرکتی آن‌ها را بر عهده دارد. درواقع، موتور این درب‌ها، آن‌ها را بر روی ریل به حرکت درمی‌آورد. از مزایای این درب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سادگی در طراحی و کاربری
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه نسبت به انواع دیگر درب آشیانه فرودگاه
 • قابلیت نظافت آسان
 • مصرف انرژی الکتریکی پایین موتور به دلیل عدم نیاز به بلند کردن درب یا غلبه بر نیروی گرانش یا نیروی سطح
 • قابلیت تردد نامحدود
 • امنیت بالا

از معایب معدود این درب نیز می‌توان به احتمال مسدود شدن مسیر ریل، توسط اشیاء خارجی یا یخ زدن آن اشاره کرد. همچنین، در مواقع اضطراری باز کردن آن‌ها به‌صورت دستی، به‌سختی انجام می‌شود. این درب، علاوه بر نوع ساده تک لنگه در نوع دو لنگه نیز تولید می‌شود که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

نصب درب اشیانه هواپیما
نصب درب اشیانه هواپیما

درب آشیانه فرودگاه دو لنگه

این درب، درواقع، از دو درب تک لنگه با موتورهای جداگانه تشکیل شده است که هرکدام به یک سمت درب، حرکت می‌کنند. از این درب برای آشیانه‌های بسیار عریض استفاده می‌شود و به‌این‌ترتیب، سرعت باز شدن دهانه را افزایش می‌دهد. همچنین به دلیل سنگین شدن درب آشیانه‌های بزرگ، در صورت استفاده از درب تک لنگه معمولی، احتمال فشار به موتور و خرابی آن نیز بالاتر می‌رود.

درب اشیانه فرودگاه
درب اشیانه فرودگاه

درب لیفت عمودی

این درب، به‌صورت عمودی بالا رفته و برای این کار به کابل‌های فولادی، وزنه‌های تعادل و یک یا چندین موتور قدرتمند وابسته است. درب لیفت عمودی، برخلاف درب آشیانه فرودگاه ریلی که از فضای کناری درب آشیانه برای جای گرفتن استفاده می‌کند به فضای بالاسری درب برای این کار نیاز دارد. این درب در پیکربندی‌های تک یا چندصفحه‌ای ساخته می‌شود. از مزایای آن می‌توان به سرعت نسبتا بالا برای باز شدن و از معایب آن می­توان به نیاز به نیروی زیاد برای حرکت و همچنین قیمت نسبتا گران آن، اشاره کرد.

چند ویژگی درب آشیانه هواپیما

درب آشیانه فرودگاه “hangar doors” از هر نوعی که باشد، باید ویژگی‌های کیفی مشخصی داشته باشد که بتواند بهترین بازدهی را از خود نشان دهد. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت. به این منظور باید درب موردنظر با استفاده از انواع پوشش‌های ضدزنگ مانند پوشش‌های اپوکسی یا فرآیندهای گالوانیزه، مقاوم‌سازی شده باشد.
 • سرعت بالا و قابل تنظیم.
 • عدم محدودیت در تردد.
 • مقاوم در برابر آتش‌سوزی.
 • مقاوم در برابر ضربه
 • حداقل آلودگی صوتی، به‌ویژه در برابر وزش باد و به هنگام باز و بسته شدن
 • مجهز به انواع سنسورها و آلارم­های حرکتی و هشداردهنده
 • مصرف انرژی پایین
 • قابلیت توقف اضطراری
درب کشویی اشیانه فرودگاه
درب کشویی اشیانه فرودگاه
درب آشیانه هواپیما ریلی
درب آشیانه هواپیما ریلی

طراحی و نصب درب آشیانه

درب آشیانه فرودگاه ، نه‌فقط برای مصرف اصلی آن یعنی آشیانه هواپیما بلکه برای انواع سوله‌های صنعتی و بزرگ نیز قابل طراحی و ساخت است. مهم‌ترین اصلی که باید در ساخت درب کشویی آشیانه فرودگاه یا دیگر انواع این درب به آن توجه کرد، کاربری سوله است. نوع کاربری در کنار حجم رفت‌وآمد از درب، بسیاری از مشخصات آن را تعیین می‌کند.

نکته مهم دیگر، ابعاد موردنیاز است. به‌طورمعمول، درب‌های آشیانه فرودگاه تا طول 120 متر و ارتفاع 50 متر نیز می‌توانند ساخته شوند. بااین‌حال، آنچه بیشتر موردنیاز مصارف صنعتی است، طول زیر 40 متر و ارتفاع کمتر از 20 متر است. پرکاربردترین دربی که برای سوله‌های صنعتی به کار می‌رود، درب آشیانه هواپیما ریلی است. این درب، عملکرد نسبتا ساده‌ای داشته و سرعت بالا را به همراه عدم محدودیت در رفت‌وآمد، فراهم می‌کند.

درنهایت، میزان فشار باد منطقه نیز باید در طراحی درب موردنظر، موردتوجه قرار بگیرد. این شاخص، تعیین‌کننده نسبت طول به ارتفاع، جنس درب و وزن آن است.

ساخت درب کشویی آشیانه هواپیما
ساخت درب کشویی آشیانه هواپیما
درب آشیانه هواپیما آتی در
درب آشیانه هواپیما آتی در

درب آشیانه فرودگاه در کلامی خلاصه

درب آشیانه فرودگاه ، دربی است که به‌طورمعمول در آشیانه‌های هواپیما در فرودگاه‌ها نصب شده و وظیفه جدا کردن فضای داخلی آشیانه از بیرون را بر عهده دارد. به دلیل حجم و اندازه هواپیما، این درب در ابعاد بسیار بزرگ و با مکانیسم‌های خاص برای باز و بسته شدنف ساخته می‌شود. از مهم‌ترین انواع درب آشیانه هواپیما، می‌توان به درب‌های کشویی، دو لنگه، تیپ آپ، بای فولدینگ، لیفت عمودی و پی‌وی‌سی اشاره کرد.

درب آشیانه فرودگاه را می‌توان برای سوله‌های صنعتی بزرگ نیز به کار برد. از مزایای این درب، مقاومت بالا در برابر باد، رطوبت، خوردگی و ضربه هستند. به‌طورمعمول، درب آشیانه می‌تواند در ابعادی به طول 120 و ارتفاع 50 متر نیز ساخته شود.

منو اصلی