عیب یابی کرکره برقی و 10 علت خراب شدن کرکره اتوماتیک

خرابی کرکره برقی

عیب یابی کرکره برقی

کرکره برقی یکی از درب­های اتوماتیکی بسیار پرکاربرد است و دارای امنیت بالایی است. این کرکره ­ها در مکان های مختلفی مانند خانه ­ها ،کارخانه ­ها، شرکت ­ها و مغازه­ ها مورد استفاده قرار می­گیرند و ایمنی ساختما ­ها را تضمین می­کنند. همانطور که می­دانید درب­ ها اولین مکانیزم دفاعی هستند که برای حفاظت از اماکن خود از آن­ها استفاده می­کنیم. کرکره های برقی نوعی از انواع درب الکتریکی هستند که از اموال و دارایی شما محافظت می کنند ، به همین دلیل استحکام این نوع درب ­ها اهمیت بالایی دارد.

هنگام خرید کرکره برقی لازم است از کیفیت ساخت و قطعات آن اطمینان حاصل کنید تا بتوانید در طولانی مدت استفاده بهینه­ ای از آن داشته­ باشید. اما گاهی اوقات با وجود اینکه کرکره برقی شما کیفیت مطلوبی دارد ممکن است دچار خرابی شود. عوامل زیادی در خرابی کرکره برقی دخیل هستند. برای مثال ممکن است عدم نگهداری صحیح یا ضربه خوردگی باعث از کار افتادن آن شود و یا در بدترین حالت موتور کرکره از کار بیفتد.

برای درخواست خدمات و مشاوره در مورد محصولات آتی دُر با ما در ارتباط باشید.

repairman4

مطالبی که به آن خواهیم پرداخت

انواع عیب یابی کرکره برقی

بسیاری از افراد هنگام خرابی کرکره برقی تمایل دارند با سرویس کار تماس بگیرند و مشکل را رفع کنند. در حالیکه گاهی اوقات ممکن است زمان کافی نداشته باشید. در چنین مواقعی باید دست به کار شوید و شروع به عیب یابی کرکره برقی کنید. در ادامه متداول ترین دلایل خرابی کرکره برقی را بررسی خواهیم کرد. شما می توانید با استفاده از اطلاعات این مقاله علت خرابی کرکره برقی را شناسایی کنید و در بسیاری از مواقع خودتان آن را رفع کنید. البته در مواردی که دلیل خرابی کرکره ناشی از آسیب قطعات باشد لازم است حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید تا آن ها در اسرع وقت نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات اقدام کنند.

از آنجایی که کرکره برقی ایمنی ساختمان را تامین می کند عملکرد آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که در صورت خرابی کرکره برقی نسبت به تعمیر به موقع آن اقدام کنید. خرابی این کرکره ها ممکن است از عوامل مختلفی نشات بگیرد . برای عیب یابی کرکره برقی لازم است دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

پیشنهاد آتی دُر : 7 راه حل ساده برای تعمیر و عیب یابی جک در پارکینگ را مطالعه کنید!

از روشن بودن موتور کرکره برقی اطمینان حاصل کنید. در برخی موارد ممکن است علت مشکل کرکره برقی “Shutter Problemsو روشن نشدن آن ناشی از خاموش بودن موتور باشد. بنابراین در قدم اول موتور و منبع تغذیه را چک کنید و سپس اقدام به فعال کردن کرکره از طریق ریموت کنید. در صورتی که موتور روشن است اما بازهم کرکره فعال نمی­شود لازم است با کارشناسان آتی در تماس بگیرید و از آن­ها برای تعمیر موتور کمک دریافت کنید.

2. اتصالات و برق کشی را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع دلیل کار نکردن کرکره برقی ناشی از مشکل در اتصالات برق است. گاهی ممکن است فیوز برق پریده باشد یا جریان برق قطع شده باشد. و یا حتی ممکن است برخی اتصالات شل شده باشند. بنابراین لازم است برای راه انداختن کرکره اطمینان حاصل کنید که مشکلی در اتصال به برق وجود ندارد.

 

هنگام خرابی کرکره برقی ابتدا اتصال برق را بررسی کنید.

3. ممکن است مشکل به دلیل گرم شدن بیش از حد موتور باشد. گاهی اوقات استفاده مکرر و پی در پی از درب­ها باعث داغ شدن موتور می­شود. وقتی موتور کرکره بیش از حد گرم شود ممکن است از کار بیفتد. در صورتی که علت خراب شدن کرکره برقی ناشی از گرم شدن بیش از حد موتور باشد لازم است موتور را خاموش کنید. اجازه دهید موتور چند دقیقه استراحت کند و خنک شود. بعد از خنک شدن موتور دوباره عملکرد درب را بررسی کنید. اگر بازهم مشکل حل نشد عیب یابی را ادامه دهید و سایر گزینه­ ها را بررسی کنید.

4. از سالم بودن ریموت کنترل اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات ممکن است علت خراب شدن کرکره برقی ناشی از وجود مشکل در ریموت کنترل آن باشد. ریموت کنترل دستور باز و بسته شدن کرکره را صادر می­کند و عامل اصلی فعال شدن درب است. ریموت کرکره برقی به ضرب دیدگی و آب خوردگی و برخی عوامل دیگر حساس است و ممکن است دچار آسیب شود. در صورتی که متوجه شدید ریموت کار نمی­ کند ابتدا باتری آن را تعویض کنید و دوباره امتحان کنید. در صورتی که با تعویض باتری مشکل حل نشد لازم است ریموت تعویض شود. برای تعویض ریموت می­توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید و نسبت به تعویض ریموت اقدام کنید.

نکته: برای باز کردن درب کرکره برقی بدون ریموت می توان از دسته هندلی و یا زنجیر خلاص کن کرکره برقی استفاده کنید.

هنگام خرابی کرکره برقی باتری ریموت را تعویض کنید.

5. مسیر حرکت کرکره برقی را از نظر وجود مانع بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است موانعی باعث گیر کردن کرکره ­ها شود و عملکرد کرکره را با مشکل مواجه سازد. برای عیب یابی این مشکل ابتدا اتصال برق را خاموش کنید و مسیر کرکره را از نظر وجود موانع بازرسی کنید. در صورتی که مانعی پیدا کردید آن را از میان بردارید و مسیر حرکت کرکره را کاملا پاکسازی کنید. سپس موتور را روشن کنید و عملکرد کرکره را بررسی کنید.

6. ساییدگی و پارگی تیغه کرکره نیز می­تواند باعث خرابی آن شود. گاهی اوقات علت خرابی کرکره اتوماتیک خراب شدن پرده­ های کرکره است. در مواردی که استفاده روزانه از کرکره برقی زیاد است ممکن است کرکره دچار فرسودگی شود و فرورفتگی ­ها و برآمدگی هایی روی آن ایجاد شود. این فرسودگی می­تواند عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در چنین مواقعی لازم است پرده های کرکره تعمیر شوند.

7. از سالم بودن سنسور چشمی اطمینان حاصل کنید. کرکره برقی از طریق یک چشمی سیگنال­ های ریموت را دریافت می­کند و از این طریق فعال می شود. در صورتی که هنگام کارکردن با ریموت متوجه شدید دکمه ­ها کار نمی کنند و کرکره حرکت نمی کند حتما چشمی را بررسی کنید. آسیب رسیدن به چشمی و یا حتی کثیف بودن آن می تواند باعث عملکرد نادرست کرکره شود. بنابراین چشمی را ابتدا تمیز کنید و دوباره ریموت را فعال کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد باید نسبت به تعمیر چشمی اقدام کنید.

برای عیب یابی کرکره برقی از سالم بودن موتور تیوبلار اطمینان حاصل کنید.

8. ممکن است اشتباهاتی در کدها رخ داده باشد. اغلب کرکره های برقی دارای کد عملیاتی هستند. گاهی اوقات علت خرابی ناشی از تداخل کدها است. برای مثال ممکن است هنگام کار با ریموت کرکره برقی ، کرکره شما با کد همسایه تان تداخل پیدا کند و باعث شود کرکره برقی نتواند عملکرد صحیحی داشته باشد. در چنین شرایطی می توانید با کارشناسان آتی در تماس بگیرید و مشکل را برطرف کنید.

9. ممکن است شفت کرکره برقی آسیب دیده باشد. شفت یکی از قطعات اصلی و بسیار مهم در کرکره برقی است که در صورت خراب شدن می تواند عملکرد کرکره را با مشکل مواجه سازد. شفت، رول های کرکره را نگهداری می کند و مقاومت بالایی دارد. اما در صورتی که شفت دچار خرابی شود ممکن است درب باز و بسته نشود و کرکره گیر کند. در این شرایط باید با کمک کارشناسان اقدام به تعمیر شفت نمایید.

10. ممکن است جک های بازویی دچار مشکل شده باشند. گاهی اوقات علت خرابی کرکره برقی ناشی از خراب شدن جک ها است. وقتی جک های بازویی مشکل پیدا کنند درب باز و بسته نمی شود و هیچ حرکتی نمی کند. برای این مشکل باید از کارشناسان کمک دریافت کنید و جک ها را تعمیر کنید.

پیشنهاد آتی دُر :هر آنچه که در مورد درب های صنعتی می بایست بدانیم! را مطالعه کنید!

خرابی متداول کرکره برقی:

درب های کرکره ای بهترین راه برای افزایش امنیت بخصوص برای املاک تجاری هستند. این نوع درب ها کارایی بالایی دارند و بسیار بادوام هستند. نصب و استفاده از این درب ها بسیار آسان است. در صورتی که کرکره های برقی از شرکت معتبری تهیه شوند و کیفیت بالایی داشته باشند دچار آسیب قطعات نمی شوند. هرچند که مکن است عواملی مانند استفاده زیاد یا عدم نگهداری صحیح عملکرد آن ها را گاهی با مشکل مواجه کند، اما آسیب دیدن قطعات نادر است. در ادامه برخی از رایج ترین مشکلاتی که هنگام کار با کرکره برقی ایجاد می شود را بررسی می کنیم.

درب، باز یا بسته نمی شود :

یکی از رایج ترین مشکلات کرکره برقی، عدم باز یا بسته شدن آن است. این مشکل بخصوص در شرکت های صنعتی و تجاری بیشتر است زیرا این نوع شرکت ها روزانه استفاده زیادی از این درب ها دارند. دلایل مختلفی ممکن است باعث این مشکل شود اما رایج ترین علت خرابی کرکره برقی در چنین مواقعی ناشی از اتصال برق است. برای اینکه از اتصال برق مطمعن شوید ابتدا موتور را خاموش کنید. فیوز برق را چک کنید و مطمعن شوید که منبع تغذیه به برق متصل است. حالا موتور را دوباره روشن کنید و عملکرد کرکره را امتحان کنید. در صورتی که اتصال برق مشکلی نداشت اما باز هم کرکره باز و بسته نشد یعنی موتور مشکلی در اتصال به برق ندارد و باید دلایل دیگر را بررسی کنید.

درب به حالت نیمه، باز و بسته می­شود :

این مشکل در کرکره پارکینگ­ها و مغازه­ها رایج است. کرکره­های برقی دارای انواع مختلفی هستند. در بسیاری از مراکز تجاری از نوع خودکار این نوع کرکره­ها استفاده می­شود که از طریق سنسور فعال می­شوند. گاهی اوقات علت خرابی کرکره برقی ناشی از عملکرد نادرست سنسورها است. وقتی سنسورها در جای درستی نصب نشوند درب نیمه باز می­ماند. سنسورها برای اینکه عملکرد صحیحی داشته باشند باید در مکان مناسبی نصب شوند و در یک راستا قرار بگیرند. در صورتی که کرکره مغازه شما در حالت نیمه باز باقی می­ماند و حرکت نمی­کند اطمینان حاصل کنید که سنسورها در مکان مناسبی قرار گرفته­اند و بطور صحیح نصب شده­اند. البته گاهی اوقات کثیف بودن سنسور چشمی نیز می­تواند باعث ایجاد مشکل شود. بنابراین ابتدا گرد و غبار روی چشمی را تمیز کنید و سپس عملکرد کرکره را دوباره بررسی کنید.

کرکره برقی هنگام حرکت گیر می­کند :

گاهی اوقات درب کرکره گیر کرده یا حرکت نمی­کند. در چنین شرایطی حرکت درب نیاز به نیروی دست دارد. روغن کاری می­تواند مشکل عدم حرکت را حل کند و حتی سر و صدای ناشی از حرکت درب را کاهش دهد. البته برخی روان کننده­ ها نیز در بازار وجود دارند که می­توانند مشکل حرکت ناهموار کرکره­ ها را رفع کنند.

عیب یابی کرکره برقی
عیب یابی کرکره برقی

درب به حالت نیمه، باز و بسته می­شود :

این مشکل در کرکره پارکینگ­ ها و مغازه­ ها رایج است. کرکره­ های برقی دارای انواع مختلفی هستند. در بسیاری از مراکز تجاری از نوع خودکار این نوع کرکره­ ها استفاده می­شود که از طریق سنسور فعال می­شوند. گاهی اوقات علت خرابی کرکره برقی ناشی از عملکرد نادرست سنسورها است. وقتی سنسورها در جای درستی نصب نشوند درب نیمه باز می­ماند. سنسورها برای اینکه عملکرد صحیحی داشته باشند باید در مکان مناسبی نصب شوند و در یک راستا قرار بگیرند. در صورتی که کرکره برقی مغازه شما در حالت نیمه باز باقی می­ماند و حرکت نمی­کند اطمینان حاصل کنید که سنسورها در مکان مناسبی قرار گرفته­اند و بطور صحیح نصب شده­اند. البته گاهی اوقات کثیف بودن سنسور چشمی نیز می­تواند باعث ایجاد مشکل شود. بنابراین ابتدا گرد و غبار روی چشمی را تمیز کنید و سپس عملکرد کرکره را دوباره بررسی کنید.

کرکره برقی هنگام حرکت گیر می­کند :

گاهی اوقات درب کرکره اتوماتیک گیر کرده یا حرکت نمی­کند. در چنین شرایطی حرکت درب نیاز به نیروی دست دارد. روغن کاری می­تواند مشکل عدم حرکت را حل کند و حتی سر و صدای ناشی از حرکت درب را کاهش دهد. البته برخی روان کننده­ها نیز در بازار وجود دارند که می­توانند مشکل حرکت ناهموار کرکره ­ها را رفع کنند.

درب کرکره خیلی آهسته یا خیلی سریع حرکت می کند :

در صورتی که درب کرکره بسیار کند حرکت کند مشکل مربوط به فنر است. البته در این شرایط ممکن است عوامل دیگری علت خرابی کرکره برقی باشند اما اغلب مشکل از فنر آسیب دیده است و باید تعمیر شود. حرکت سریع کرکره­ها نیز می­تواند به دلیل پارگی فنر باشد. در این شرایط باید فنر تعویض شود تا مشکل حرکت کرکره ها رفع شود.

 

باز شدن خود به خود کرکره برقی :

در موارد نادری ممکن است کرکره­ ها خود به خود باز شوند و باعث نگرانی شما از ایمنی ساختمانتان شوند. این مشکل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برای اینکه ایمنی ساختمان شما تامین شود لازم است این مشکل رفع شود. بنابراین لازم است برای عیب یابی کرکره برقی با کارشناسان آتی در تماس بگیرید و نسبت به تعمیر کرکره برقی اقدام کنید.


سخن پایانی:

کرکره­ های برقی کاربرد زیادی دارند و بسیار بادوام هستند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی دچار مشکل شوند. علت خرابی کرکره برقی می­تواند از عوامل مختلفی نشات بگیرد. در صورتی که راهکارهای گفته شده در این مقاله کارساز نبود شما می توانید برای تعمیر کرکره برقی با کارشناسان آتی در تماس بگیرید و از خدمات حرفه­ای ما بهره مند شوید.

پیشنهاد آتی دُر : عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ‌ای را مطالعه کنید!

برای درخواست خدمات و مشاوره در مورد محصولات آتی دُر با ما در ارتباط باشید.

repairman4

41 دیدگاه

 1. درود. وقتتون بخیر. کرکره ما طولی تقریبا بالای ۴ متر داره.وهنگام بالا رفتن به بقل های ریل گیر میکنه و بالا نمیره.تیغه را با استفاده از یه اهرم از مسیر درگیری خارج میکنیم بصورت خیلی موقتی برطرف میشه اما بازم با این مشکل مواجه هستیم.خواستم بپرسم که مشکل از فرسودگی تیغه هاست یا اینکه چیز دیگه ایه.اگه مشکل از تیغه هاست هزینه تعویض هر کدوم ازتیغه ها چقدر میشه،ممنون میشم راهنمایی کنید.با سپاس
  • سلام برای اعلام هزینه ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید. در خصوص برای عدم جابجایی تیغه ها نیاز به کپس دارید که مانع حرکت می شود. لطفا در واتس آپ فیلم و عکس برای ما ارسال نمایید.
 2. سلام. کرکره برقی ما بعد از پایین آمدن و بعد از چند ثانیه خود به خود بالا می رود. البته با یکی از ریموت ها این مشکل را دارد. خرابی از کرکره است یا ریموت؟ممنون میشم پاسخ بدین.
 3. با سلام.وقتی دکمه توقف رو میزنم کرکره بجای اینکه متوقف بشه با سرعت خیلی زیاد به سمت پایین حرکت میکنه و با فشار به زمین میخوره.در ضمن برق هم که قطع میشه اگه کرکره بالا باشه با سرعت وحشتناکی میاد به سمت پایین.لطفا راهنمایی کنید.
  • سلام چرخ دنده موتور شما با مشکل مواجه شده و باید تعمیر شود. البته اگر موتور کرکره برقی از نوع تیوبلار باشد می بایست تعویض بشود.
   • ممنون از راهنماییتون.من چون تهران نیستم که مزاحمتون بشم میخواستم بپرسم اگه بخوام چرخ دنده هاشو تعویض کنم چقدر هزینه برمیداره؟
    • برای استعلام قیمت لطفا با تلفن 02188808111 تماس بگیرید تا بهتر راهنمایی کنند.
 4. سلام درب ما تا نصف بالا می ره وموقع پایین آمدن هم بعد از رسیدن در به کف موتور خاموش نمی شه
 5. باسلام و احترام کرکره برقی ما بعد از بالا رفتن ایست نمیکند و خودبخود بسته می شود. لطفا راهنمایی فرمایید باسپاس
  • سلام تایمر اتوماتیک فعال هست و باید غیر فعال بشه و بصورت مجدد تنظیمات صورت بگیرد.
  • سلام لطفا برای شرح مشکل دقیق تر و بررسی بهتر با کارشناسان پشتیبانی ما در تماس باشید. درباره مشکلی که فرمودید خیلی کلی و نیاز به اطلاعات بیشتر است.
 6. با سلام کرکره برقی منزل من موتور توبلار داره امروز خواستم بالا بدم نرفت ولی به راحتی پایین میاد علتش چی میتونه باشه و آیا قابل تعمیر هست و ارزش تعمیر داره یا یک موتر نو بگیرم؟ متاسفانه 3 سال نشده خراب شده ممنون میشم پاسخ بدید.
  • سلام متاسفانه موتور کرکره شما دچار مشکل شده و باید تعمیر شود. درصورت عدم تعمیر مجبور به تعویض موتور کرکره هستید و پیشنهاد می کنیم ابتدا با کارشناس و تکنسین فنی ما مشاوره بگیرید و میزان خرابی و شدت آسیبی که به موتور کرکره آمده است را بررسی نمایید سپس اقدام به تعویض کنید.
 7. سلام، چند روز پیش متاسفانه بعد از کد دادن به ریموت مشکلی در باز و بسته شدن درب ایجاد گردید به اینصورت که درب هنگام باز و بسته شدن در نیمه راه خود به خود می ایستد و باید مجددا دکمه باز یا بسته را فشار داده تا روند باز و بسته شدن تکمیل گردد. از چند نفر سوال کردم همگی بر این عقیده بودن که تایمر زمان باز یا بسته شدن درب از حالت تنظیم خارج شده است. متاسفانه برد درب از نوع بسیار ساده می باشد و تنها یک دکمه که برای کد دهی استفاده می شود بر روی برد درب موجود می باشد. با توجه به شرایط بالا شما چه روشی را برای تنظیم تایمر درب پیشنهاد می فرمایید. ممنون میشم از راهنمائیتون
  • سلام تایمر موتور بهم خورده و می بایست دوباره تایم و زمانبندی را ست نمایید. می توانید با ارسال عکس از تابلو فرمان و ارتباط با بخش پشتیبانی و تعمیرات مشکل را برطرف نمایید.
 8. سلام خسته نباشید ریموت کرکره که میزنم رله موتور ac فعال میشه میچسبه ولی موتور کار نمیکنه مشکل از چیه همه چی چک کردم خازن اتصال سیم ها ممنون میشم راهنماییم کنید
  • سلام احتمالا رله خود تابلو فرمان مشکل دارد و ممکن است سیم موتور قطعی داشته باشد.
 9. سلام کرکره ما اصلا باز نمیشه بسته موندا مشکلش از چیه .هر دو ریموت رو امتحان کردیم باز نمیشه
  • سلام لطفا با شماره های درج شده تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنیم
 10. سلام کرکره برقی ما بعد از زدن ریموت حدود۵دقیقه بعد عمل میکند و بازو بسته میشود مشکل از کجاس
  • سلام احتمالا مشکل از رله و بُرد تابلو فرمان است و باید دقیق تر بررسی شود.
 11. سلام خسته نباشید درب کرکره قطع نمیکرد ب صورتی ک کلا برعکس میشه کرکره و از اونطرف میاد پایین علتش چیه
  • سلام برای راهنمایی می توانید با شماره های درج شده تماس بگیرید و مشکل برطرف کنید.
 12. کرکره برقیمون خیلی زود به زود خراب میشه و همش گیر داره. باید تعویضش کنیم؟
  • بهتر است عکس و فیلم از کرکره خود تهیه کنید و برای ما ارسال نمایید و نسبت به نیاز شما اقدام لازم صورت بگیرد.
 13. خراب شدن کرکره اتوماتیک موردیه که خیلی باهاش برخورد می کنیم. قویترین تکنسینها در زمینه تعمیر کرکره اتوماتیک در آتی در فعالیت دارن
 14. یه سوال داشتم. ریموت کرکره برقی ما به صورت مداوم به مشکل برمی خوره و دکمه هاش اجرا نمی کنه. این عادیه؟
 15. در مورد رفع عیب کرکره برقی خیلی توضیحاتتون خوب بود. ولی قطعا برای تعمیر باید مزاحم خودتون بشیم. چون کار فوق العاده تخصصیه.
 16. توی همه ایام هفته سرویس دهی برای تعمیر کرکره برقی دارین؟ ساعت کاریتون چنده؟
  • سلام ، بله مشکلی برای سرویس دهی در طول شبانه روز وجود ندارد. با همکاران فنی ما در ارتباط باشید.
 17. بعضی از محصولات سایت ناموجود بود. اگه اونا هم شارژ بشه عالیه و میشه گفت کاملترین فروشگاه در زمینه درب ویراق آلات مربوط به دربه.
 18. سلام کرکره برقی با فشار دست حدود نیم متر بالا میرود. علت چیست آیا طبیعی هست؟ با این روش دزد به خانه ما زد.
 19. هزینه تعمیر کرکره برقی حدودا چقدر میشه؟ فنر کرکره مشکل پیدا کرده
  • هزینه ها شامل موارد گوناگونی هستند ، لطفا با کارشناس فنی در ارتباط باشید و علت خرابی کرکره هم بیان کنید. هزینه را به شما اعلام می کنند.
 20. کرکره برقی ما تا وسطاش خوب بالا میاد. ولی از وسط به بعد خیلی کند بالا میره. میشه راهنماییم کنین چیکارش کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی