آتی دُر ; ساخت و تولید انواع درب سوله صنعتی و درب ریلی سوله

سوله صنعتی جایی است که در آن، انواع عملیات صنعتی انجام شده یا از آن برای به‌عنوان محلی برای نگهداری تولیدات صنعتی، استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب، مشخص است که درب این مکان، باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. درب سوله صنعتی جایی است که از آن، رفت‌وآمد خودروها به داخل سوله انجام شده و همچنین، امنیت سوله را تأمین می‌کند. درب سوله علاوه بر این­ها باید در برابر برخوردهای سخت و سنگین احتمالی نیز مقاومت بالایی داشته باشد.

قیمت درب ریلی سوله
قیمت درب ریلی سوله
درب ورودی سوله
درب ورودی سوله

انواع درب های سوله کرکره ای آتی دُر

این درب، از مجموعه‌ای از لت‌های افقی تشکیل شده است که به‌صورت عمودی به یکدیگر متصل شده‌اند. این درب برای باز شدن، به‌صورت عمودی بالا رفته و بالای چارچوب درب فشرده می­شود. برای بسته شدن نیز لت­های فشرده­شده، باز شده و پایین می‌آیند. کرکره برقی درب سوله معمولا تنها از طریق کنترل از راه دور، باز و بسته می‌شود. از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمنی بالا به دلیل سنگینی درب
 • سرعت بالا در عملکرد
 • مناسب سوله‌های کوچک

یکی از معایب این درب، تولید نسبتا زیاد آلودگی صوتی به هنگام باز و بسته شدن به دلیل حرکت یکپارچه و به‌هم‌پیوسته لت‌های آن است.

درب سوله صنعتی
درب سوله صنعتی
درب کارگاه صنعتی
درب کارگاه صنعتی
نمونه درب سوله
نمونه درب سوله

برای درخواست مشاوره در مورد محصولات آتی در با ما در ارتباط باشید.

رنگ درب سوله
رنگ درب سوله

انواع درب بالارونده سکشنال ویژه سوله

درب سوله صنعتی بالارونده، عملکردی دقیقا برعکس درب کرکره ای معمولی دارد. یک درب تاشو از تعدادی لت عمودی که به‌صورت افقی به هم متصل شده و جابجا می‌شوند، تشکیل‌شده است. لت‌های این درب معمولا از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند چراکه تقریبا همیشه در مجاورت سطح زمین و احتمالا رطوبت، قرار دارند. اتصالات درب سکشنال نیز لولاهای فولادی بزرگ و قدرتمندی هستند که می‌توانند لت‌ها را ضمن تا کردن، به‌صورت افقی نیز جابجا کنند. 

درب بالارونده سکشنال سوله
درب بالارونده سکشنال سوله

یک نوع درب سوله صنعتی دیگر، درب سریع صنعتی یا rapid roll هستند. این درب‌ها به‌جای ساخته‌شدن از تعدادی لت، به‌صورت یکپارچه ساخته می‌شوند. همین موضوع تأثیر مهمی در سرعت آن‌ها دارد. علاوه بر این از موتورهای قدرتمندتری برای جابجایی آن‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر سرعت عملکرد بالا، آن‌ها به عایق شدن بیشتر فضا ازنظر حرارتی و صوتی نیز کمک می‌کنند. البته باید در نظر داشت که مصرف برق این درب، نسبتا بالاست.

درب سریع صنعتی سوله
درب سریع صنعتی سوله

درب ریلی سوله

درب ریلی ، یکی از پرکاربردترین انواع درب سوله صنعتی است که روی دو ریل که بالا و پایین چارچوب ورودی سوله نصب‌شده‌اند، حرکت می‌کند. عملکرد این درب نسبت به بسیاری دیگر از درب‌ها ساده‌تر و نگهداری از آن نیز آسان است. برای نصب درب ریلی سوله ، نیاز است که به‌اندازه عرض چارچوب درب در کنار آن، فضایی برای قرار گرفتن درب وجود داشته باشد. از مزایای درب ریلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشغال فضای کم
 • زیبایی بصری و هرچه مدرن‌تر به نظر رسیدن سوله
 • درصد پایین خرابی به دلیل کم بودن تعداد اتصالات و یراق‌آلات
 • امکان نصب جک‌های اتومانیک برقی خودکار بر روی آن­ها

درب ریلی سوله انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • درب ریلی تک­لنگه
 • درب ریلی دولنگه
 • درب ریلی 90 درجه
 • درب ریلی کشویی

درب ریلی دو لنگه، به دو طرف چارچوب درب باز می­شود. به‌این‌ترتیب، می‌توان از آن برای چارچوب‌های بزرگ‌تر نیز استفاده کرد. هرکدام از دیوارهای کناری درب نیز باید تنها به‌اندازه یکی از لنگه‌ها فضا داشته باشند. از مزایای آن نسبت به درب سوله صنعتی ریلی تک­ لنگه، سرعت باز شدن بیشتر است که معمولا در یک سوله صنعتی “industrial shed doors“، فاکتور مهمی محسوب می‌شود.

درب سوله صنعتی
درب سوله صنعتی
درب ریلی صنعتی سوله کارخانه
درب ریلی صنعتی سوله کارخانه
ساخت درب ریلی سوله
ساخت درب ریلی سوله

درب ریلی 90 درجه

درب ریلی 90 درجه نیز مناسب سوله‌هایی است که در کنار چارچوب درب، فضایی برای باز شدن درب ندارند. این درب‌ها مانند درب سکشنال سقفی که در ادامه آن­ها را بررسی می­کنیم از محل تقاطع چارچوب درب با دیوار عمود بر آن، شکسته شده و در کنار دیوار عمود بر درب، قرار می‌گیرند. عملکرد این درب، کمی پیچیده‌تر از انواع دیگر درب ریلی سوله بوده و به دلیل داشتن یراق‌آلات بیشتر، احتمال خرابی آن نیز بالاتر است.

درب اتوماتیک کشویی صنعتی

درب کشویی فلزی ، به‌خصوص برای سوله‌های بزرگ با رفت‌وآمد بالا مناسب است. این درب از تعدادی پانل یا کشو که به‌موازات هم حرکت می‌کنند، ساخته شده است. هرچه اندازه و تعداد پانل‌ها زیادتر باشد، می‌توان در چارچوب‌های بزرگ‌تری از این درب استفاده کرد. دیگر ویژگی مثبت این درب سوله صنعتی این است که در برخی انواع پیشرفته‌تر آن می‌توان تنها بخشی از درب را باز و بسته کرد که به رفت‌وآمد از آن نیاز است.

قیمت درب ریلی سوله به ترتیب از تک­لنگه تا کشویی، گران‌تر می‌شود. البته جنس درب نیز در این موضوع دخیل است. درصورتی‌که درب از فولاد گالوانیزه ساخته شده باشد معمولا قیمت بالاتری خواهد داشت.

نمونه پروژه اجرا شده درب ریلی (مای بیبی - شهرک صنعتی کاوه) توسط تیم آتی دُر

یراق آلات درب ریلی سوله

چرخ درب ریلی آهنی
چرخ درب ریلی آهنی
ریل درب ریلی آهنی
ریل درب ریلی آهنی
راهنما و هدایتگر درب ریلی
راهنما و هدایتگر درب ریلی
ریل و قرقره درب ریلی فلزی
ریل و قرقره درب ریلی فلزی

درب سوله صنعتی ، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این مکان است که باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. فراهم آوردن امنیت، سرعت، عایق بودن نسبت دما و صوت و ضد حریق بودن تنها برخی از کیفیت‌هایی هستند که بسته به نوع استفاده و محل نصب درب سوله از آن انتظار می‌رود.

اصلی‌ترین انواع درب های سوله صنعتی را معرفی کردیم. در این میان، درب ریلی سوله و درب کرکره‌ای، بیشتر از بقیه مورداستفاده قرار می‌گیرند. درب ریلی سوله خود به چهار دسته و درب کرکره‌ای نیز حداقل به سه دسته تقسیم می‌شود. از دیگر انواع درب سوله صنعتی با سازوکار خاص‌تر، درب­ های سکشنال سقفی و رول ­آپ هستند.

سوالات متداول

ویژگی درب سوله ریلی چیست؟

درب سوله ریلی از آهن و استیل معمولا ساخته می شوند. این درب ها به حرکت بصورت خطی دارند و به پشت دیوار می روند. اگر از یراق آلات (چرخ ، ریل ،هدایتگر و…) استفاده شود درب حرکت روان خواهد داشت.

امنیت درب های سوله چقدر است؟

با توجه به ساختار درب های سوله صنعتی و پوشش کامل دهانه ورودی امنیت کامل را به وجود می آورد. درب های ریلی در برابر ضربات مقاومت بالاتری نسبت به مدل های دیگر درب ها دارند.

نحوه محاسبه قیمت درب های صنعتی سوله چگونه است؟

برای محاسبه قیمت درب سوله ، وزن درب ، استفاده از نوع فلز به کار رفته ،سند بلاست و رنگ ، یراق آلات درب و اجرت آهنگری درب می شود.

برای درخواست مشاوره در مورد محصولات آتی در با ما در ارتباط باشید.

رنگ درب سوله
رنگ درب سوله

منو اصلی