مشخصات درب ضد حریق

با پیشرفت تکنولوژی نیاز انسان به برخی خدمات بیشتر از گذشته شده است. یکی از این نیازها که به سبب آن سلامت افراد در امان خواهد ماند استفاده از درب‌های ضد حریق است. ما در این مقاله سعی داریم شما عزیزان را در تهیه این درب‌ها راهنمایی کنیم و نکات قابل توجه از مشخصات درب ضد حریق را به شما خاطر نشان کنیم.

مشخصات درب های ضد حریق و خروج اضطراری

درب ضد حریق به درب‌هایی گفته می‌شود که مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرما دارند و از شعله‌ور شدن آتش جلوگیری می‌کند.

جنس چهارچوب این درب‌ها معمولا از دو ورقه فولاد با روکشی از رنگ تمام کوره‌ای می‌باشد که از دوام بالایی برخوردار هستند. ساختار اصلی و حیاتی این درب‌ها پشم سنگ نسوز است که به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند و با افزایش دما منبسط می‌شود.

 معمولا و به طور کلی جنس ورق فولادی به ضخامت 1.5 میلی متر در چهارچوب و ضخامت 1.25 میلی ‌متر در لنگه است.

درب‌های ضد حریقی که اخیرا در حال تولید هستند تقریبا 120 الی 180 دقیقه در برابر حرارت مقاومت دارند. این مقاومت در درب‌های قدیمی تر حدود 1 ساعت بوده است. رنگ استفاده شده برای درب‌های ضد حریق و چهارچوب آن رنگ‌های پودری الکترو استاتیکی است.

اگر به صورت خیلی خلاصه بگوییم مقاومت درب های ضد حریق بر اساس ساعت و دقیقه ای که می‌توانند در معرض آتش باشند و سالم بمانند تعیین می شود. ولی در مجموع مقاومت ساده ترین نوع درب ضد حریق مقاومت از یک ساعت نباید کم تر باشد.

مشخصات درب ضد حریق

مشخصات درب ضد حریق

ضخامت درب های ضد حریق حدودا 5.5 سانتی متر است و از مواد مختلف و مقاومی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم تشکیل شده است. در گذشته از چوب روسی در تهیه این درب‌ها استفاده می کردند اما اکنون فقط از فلزاتی که مقاومت بیشتری در برابر حرارت و مواد اشتعال زا دارند استفاده می شود. به دلیل اهمیت بالای درب‌های ضد حریق است که سازمان آتش نشانی به همراه وزارت مسکن، راه و شهرسازی مسئولیت بررسی و تایید این درب‌ها به عهده می گیرند.

فلز استفاده شده در درب‌های ضد حریق از ورقه های هیدروکربن، ورقه‌های گالوانیزه یا ورقه‌های سیاه و روغنی است که البته انتخاب هر یک از آن‌ها به میزان رطوبت منطقه ای است که درب‌های ضد حریق در آن قرار می گیرند بستگی دارد.

در حقیقت کیفیت و کارایی درب‌های ضد حریق به مواد پر کننده آن‌ها بستگی دارد. این مواد انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین ان‌ها پشم سنگ می‌باشد.

بهتر است هیچ قسمت از درب های ضد حریق را از چوب نسازند زیرا به اشتعال بیشتر کمک می کند.

درب‌های ضد حریق تشابه زیادی به درب‌های ضد سرقت دارند البته با کمی اختلاف. در ادامه با مشخصات و اجزای درب‌های ضد حریق بیشتر آشنا خواهید شد.

درب‌های ضد حریق پس از تایید از طرف سازمان آتش نشانی و وزارت مسکن، راه و شهرسازی، گواهی نامه فنی دریافت می کنند و نام شرکت تولیده کننده آن جهت استعلام و حصول اطمینان مشتریان در سایت آتش نشانی درج می شود.

ویژگی های درب های ضد حریق :

 • ضد سرقت
 • خروج اضطراری
 • مقاومت بقالا در برابر حرارت
 • جلوگیری از انتشار دود و گاز های سمی
 • دارای مواد پر کننده ضد حریق

موارد کاربرد درب های ضد حریق

درب های ضد حریق عموما در اماکن زیر کاربرد فراوانی دارند:

 • پله فرار مراکز اداری، تجاری و مسکونی
 • ادرارات
 • ورزشگاه‌ها
 • بیمارستان‌ها
 • نیروگاه‌ها
 • سالن‌های همایش

علت استفاده از درب خروج اضطراری در اماکن ذکر شده نیاز به امنیت زیادی است که در آن ها باید وجود داشته باشد.

نکته مهم مشخصات فنی درب ضد حریق : البته درب های ضد حریق عمدتا در راهروها استفاده می شوند تا افراد بتوانند در هنگام آتش سوزی سریع‌تر از طریق راهروها فرار کنند و از تنفس دود و گازهای سمی تولیده شده بر اثر آتش سوزی دوری کنند.

مشخصات درب خروج اضطراری

مشخصات درب خروج اضطراری

مشخصات درب ضد حریق دیتاشیت و هر آنچه باید بدانید

علاوه بر نکات ذکر شده درب ضد حریق باید یکسری ویژگی ها و همچنین مشخصات فنی “Fire Rated Door Specifications” خاصی را داشته باشد تا بتواند کارایی و عملکرد مناسبی در هنگام وقوع آتش سوزی از خود نشان دهد.

در ادامه به بررسی چندین مورد از آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • پشم سنگ: مهم ترین ماده استفاده شده در درب‌های ضد حریق پشم سنگ (RockWool) یا پشم سرامیک است. پشم سنگ بدون مواد مضر و قابل اشتعال است و دارای دانسیته 80 و مقاوم در برابر دما تا 150 درجه سانتی گراد می باشد. پشم سنگ می تواند وزنی معادل 80-120 کیلوگرم را تحمل کنند. ضخامت پشم سنگ‌ها حدود 4 سانتی متر است با عایق سرامیک فایبر با ضخامت 6 میلیمتر و یک لایه پارچه نسوز با ضخامت 3 میلیمتر که البته باید گواهی استاندارد ایران، درجه A استاندارد جهانی و تاییدیه سازمان آتش نشانی را داشته باشد.

علاوه بر این از دیگر مزایای پشم سنگ ضد قارچ بودن آن است که باعث می‌شود بر اثر قارچ آسیب نبیند و کارایی خود را داشته باشد.

استاندارد چهارچوب درب ضد حریق

استاندارد چهارچوب درب ضد حریق

 • چهارچوب درب: چهارچوب استفاده شده در درب‌های ضد حریق می بایست حتما فلزی باشند. به همین دلیل چهارچوب‌ها را از ورقه‌های هیدروکربن یا گالوانیزه که تاییدیه سازمان آتش نشانی را دارد، می سازند. ضخامت این چهارچوب ها نیز 2 میلیمتر می باشد.
 • لاستیک درزگیر نسوز: معمولا به جهت جلوگیری از ورود دود و گازهای سمی از لاستیک درزگیر نسوز در درب‌های ضد حریق استفاده می‌شود.
 • یراق آلات:

یراق الات بکار رفته در درب‌های ضد حریق با یراق الات بکار رفته در سایر انواع درب‌ها متفاوت است. از جمله این یراق آلات می‌توان به نوار دود بند، دستگیره های دو طرفه، جک آرام بند، شیشه ضد حریق، دستگیره پانیک بار یا ضد حریق، آرام بند، لولای بلبرینگ و… اشاره کرد.

به طور کلی یراق آلات استفاده شده در درب‌های ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی شامل:

لولا و یراق آلات درب ضد حریق

لولا و یراق آلات درب ضد حریق

 • چهارچوب درب: چهارچوب استفاده شده در درب های ضد حریق می بایست حتما فلزی باشند. به همین دلیل چهارچوب‌ها را از ورقه‌های هیدروکربن یا گالوانیزه که تاییدیه سازمان آتش نشانی را دارد، می سازند. ضخامت این چهارچوب ها نیز 2 میلیمتر می باشد.
 • لاستیک درزگیر نسوز: معمولا به جهت جلوگیری از ورود دود و گازهای سمی از لاستیک درزگیر نسوز در درب‌های ضد حریق استفاده می‌شود.
 • یراق آلات:

یراق الات بکار رفته در درب‌های ضد حریق با یراق الات بکار رفته در سایر انواع درب‌ها متفاوت است. از جمله این یراق آلات می‌توان به نوار دود بند، دستگیره های دو طرفه، جک آرام بند، شیشه ضد حریق، دستگیره آنتی پنیک ضد حریق ، آرام بند ضد حریق ، لولا و… اشاره کرد.

به طور کلی یراق آلات استفاده شده در درب‌های ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی شامل:

 • دستگیره آنتی پانیک یا ضد حریق:

دستگیره درب ضد حریق یکی از مهم‌ترین یراق آلاتی است که در درب‌های ضد حریق بکار می‌رود و به طور کلی به دو نوع تقسیم می‌شود.

این دستگیره‌ها از جنس استیل سبک تهیه می شود با عملکردی سریع و مقاوم در برابر ضربه و حرارت آتش.

انواع دستگیره:

 1. دستگیره دو طرفه
 2. دستگیره آنتی پنیک

لازم به ذکر است تمام اجزای گفته شده در درب‌های ضد حریق از طریق جوش آرگون و co2 به هم متصل می شوند.

ابعاد درب ضدحریق و دودبند

ابعاد درب ضدحریق و دودبند

جهت باز شو درب‌ ضد حریق

جهت باز شو درب‌های ضد حریق و درب اتاق سرور معمولا به سمت بیرون باز می شوند آن هم به خاطر سهولت در رفت و آمد هنگام آتش سوزی است. به طوری که افراد در خطر یا آتش نشان ها به راحتی بتوانند به راه پله یا محل خروج دسترسی داشته باشند.

انواع درب‌های ضد حریق

  • درب‎های ضد حریق تک لنگه
  • درب‌های ضد حریق دو لنگه
مشخصات درب ضد حریق و ابعاد استاندارد درب ضد حریق

مشخصات درب ضد حریق و ابعاد استاندارد درب ضد حریق

ابعاد استاندارد درب ضد حریق

سازمان آتش نشانی دو نوع ابعاد را بر اساس ارتفاع ساختمان برای درب‌های ضد حریق استاندارد در نظر گرفته است که به شرح زیر است. لازم به ذکر است که از نظر تک لنگه و دو لنگه بودن و همچنین محل قرارگیری درب، می‌توان ابعاد آن را تغییر داد.

درب‌های ضد حریق معمولا بهتر است مورد تایید VDS آلمان، UL آمریکا، AS استرالیا و …. باشد که به راحتی قابل استعلام هستند.

نکته قابل اهمیت آن است که حداکثر ارتفاع برای نصب درب‌های ضد حریق 250 متر و حداقل ارتفاع 90 است. اما بهترین ارتفاع برای نصب درب‌های ضد حریق 120 متر است.

از رایج ترین ابعاد استاندارد برای درب ضد حریق عرض 110 در ارتفاع 210 است که معمولا برای ساختمان‌های بیشتر از 23 متر تعبیه می‌شود که معمولا امکان تغییر آن وجود ندارد. معمولا برای ساختمان‌هایی با ارتفاع کمتر از 23 متر، بهتر است از درب‌های ضد حریق فلزی استفاده شود.

چنانچه شرکتی خارج از ابعاد استاندارد درب ضد حریق بسازد امکان تفاوات قیمت در ساخت و نصب درب وجود خواهد داشت.

شماره سریال درب های ضد حریق

شماره سریال درب های ضد حریق

ابعاد درب ضد حریق تک لنگه و دو لنگه و مقایسه آن‌ها

ابعاد برای درب های تک لنگه به صورت زیر محاسبه می شود:

 • ابعاد نوع اول 111در211
 • ابعاد نوع دوم 106در211

طبق جدول زیر شما می توانید ابعاد مورد نظر درب ضد حریق خود را انتخاب کنید و سفارش دهید:

ردیف ابعاد چهارچوب ابعاد درب ضد حریق تک لنگه
1 210*60 205*53
2 210*70 205*63
3 210*80 205*73
4 210*90 205*83
5 210*100 205*93
6 210*110 205*103
7 210*120 205*113
ابعاد درب ضد حریق دو لنگه

ابعاد درب ضد حریق دو لنگه

ابعاد درب های ضد حریق دو لنگه

 • ابعاد نوع اول 151*221K
 • ابعاد نوع دوم 200*220

جدول زیر هم ابعاد درب های ضد حریق دو لنگه که قابل سفارش هستند را نشان می دهد:

ردیف ابعاد چهارچوب ابعاد درب ضد حریق تک لنگه
1 210*133 205*63.63
2 210*143 205*73.63
3 210*143 205*68.68
4 210*153 205*83.63
5 210*153 205*73.73
6 210*163 205*83.73
7 210*163 205*78.78
8 210*163 205*93.63

ابعاد درب ضد حریق یک و نیم لنگه

ابعاد درب ضد حریق یک و نیم لنگه

درب ضد حریق یک و نیم لنگه

نوع دیگری از درب‌های ضد حریق که از نظر استفاده نسبت به درب های تک لنگه و دو لنگه رواج کمتری دارد درب‌های ضد حریق یک و نیم لنگه است.

این نوع از درب ها دارای یک لنگه باز شو و یک لنگه کشو کلنگی می باشد. ابعاد تایید شده برای درب ضد حریق یک و نیم لنگه از 220در120 سانتی متر تا 220در150 سانتی متر می باشد.

البته که درب ها با هر سایزی قابل سفارش هستند و این مورد به نوع ساختمان و مساحت آن بستگی دارد که معمولا برای ساختمان‌های مسکونی از درب‌های ضد حریق تک لنگه و برای مراکز بزرگتر از درب‌های دو لنگه و یک و نیم لنگه استفاده می شود.

درب ضد حریق راه پله

درب ضد حریق راه پله

نکات کلی درمورد درب‌های ضد حریق

 • هیچ گونه شکاف یا سوراخ روی سطح یا قاب درب نباید وجود داشته باشد.
 • درب های ضد حریق باید به درستی نصب و در جای خود فیکس شوند و معمولا برای نصب از نجاران کمک می‌گیرند.
 • عموما درب های ضد حریق همیشه بسته هستند، برخی از آن‌ها در مواقع عادی باز است و در حین آتش‌سوزی بسته می‌شود.
 • درب دودبند می‎ تواند به صورت اتوماتیک باز و بسته شوند و یا توسط شخص باز و بسته شوند.
 • انتخاب درب های ضد حریق تا حد زیادی به محل مورد استفاده ان بستگی دارد.

سخن پایانی

درب های ضد حریق انواع مختلفی دارند که باتوجه محل نصب و کارایی مد نظر باید بررسی و نهایتا انتخاب شوند.

آتی در به شما در انتخاب بهترین ومناسب‌ترین درب های ضد حریق کمک خواهد کرد. همچنین پس از خریداری شما را در نصب و راه‌اندازی آن راهنمایی می‌کند.

درخواست مشاوره خرید آتی در

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی