درب ضد حریق اتاق سرور

درب اتاق سرور
درب اتاق سرور

اندازه و استاندارد ابعاد درب های ساختمانی چقدر است ؟

با توجه به اینکه در اتاق‌ های سرور و دیتاسنتر اطلاعات و داده‌های بسیار مهم و ضروری حفظ و نگهداری می‌شود، استفاده از درب ضد حریق اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولاً در اتاق‌های سرور با توجه به اینکه ممکن است دمای سرورها تا حد بسیار زیادی بالا رفته و باعث بروز حوادثی مانند آتش سوزی شود، درب‌های این اتاق‌ها را باید از نوع درب‌های ضد حریق و درب‌های خروج اضطراری در نظر گرفت تا علاوه بر اینکه در برابر حرارت زیاد مقاوم باشد از بروز و سرایت آتش به مکان‌های دیگر جلوگیری کند.

با توجه به اینکه احتمال بروز آتش سوزی‌های خفیف یا حتی سنگین در اتاق‌های سرور بیشتر از مکان‌های دیگر در ساختمان‌های اداری است، لذا رعایت تمام نکات ایمنی در این اتاق‌ها بسیار ضروری خواهد بود که از جمله این نکات ضروری استفاده از درب‌های ضد حریق برای اتاق سرور است.

درب‌های ضد حریق در واقع به نوعی از درب‌ها گفته می‌شود که از مقاومت بالایی در مقابله با حریق و انتشار آتش به مکان‌های دیگر برخوردار هستند.

درب‌ ضد حریق با توجه به ساختار و مکان مورد استفاده آنها از مواد و متریال مختلفی ساخته و تولید می‌شوند و بر اساس نوع و مراحل ساخت و تولید آنها، این نوع درب‌ها در برابر حرارت و شعله‌های آتش دارای مقاومت و استحکام زیادی هستند.

با توجه به اهمیت اتاق سرور و نقش مهم درب این اتاق‌ها، ما در این مقاله قصد داریم به معرفی مشخصات و ویژگی‌های درب‌های اتاق سرور و همچنین استانداردهای این نوع درب‌ها بپردازیم.

ویژگی‌های درب اتاق سرور

درب‌های اتاق سرور باید دارای مزایا و ویژگی‌های زیر باشند:

 • تمام درب‌های اتاق سرور باید به سیستم Master Key در قفل‌های مکانیکی خود مجهز باشند.
 • درب اتاق سرور به منظور حفاظت از داده‌ها باید ضد حریق و ضد سرقت باشد.
 • جنس درب‌های اتاق سرور باید از نوع استیل دو جداره باشد.
 • درب امنیتی اتاق سرور برای اینکه بتواند به عنوان درب ضد آب و رطوبت عمل کند، باید کاملاً هوابند باشد.
 • درب اتاق سرور باید حتماً مجهز به قفل‌های مکانیکی و الکتریکی مقاوم و مستحکم باشد.
 • فضای داخلی درب‌های اتاق سرور باید از پشم سنگ یا پشم شیشه پر شده باشد.

چارچوب درب اتاق سرور چگونه ساخته است؟

معمولاً پروفیل چارچوب درب‌های اتاق سرور از نوع ورق‌های کربن استیل با ضخامت 2 میلیمتر یا از نوع پروفیل فلزی ساخته می‌شود.

عرض و ارتفاع چارچوب درب‌های اتاق سرور به صورت پشت تا پشت 108 و 218 سانتیمتر است. چارچوب این درب‌ها از قسمت بالا به منظور مقاومت بیشتر با تسمه فلزی تقویت شده است.

تولید کنندگان این نوع درب‌ها همچنین بنا به درخواست مشتری و خریدار، ابعاد این درب‌ها را نیز به صورت سفارشی تولید می‌کنند.

پیشنهاد آتی دُر : نصب انواع درب ضد حریق را مطالعه کنید!

ساختار درب اتاق سرور چگونه است؟

در قسمت داخلی درب‌های اتاق سرور یک اسکلت پروفیلی مستطیل شکل به همراه تقویت کننده‌های لازم به منظور جلوگیری از تغییر شکل درب وجود دارد.

این ساختار در هنگام بروز آتش سوزی به صورت یکپارچه بوده و در برابر سرقت نیز دارای مقاومت و استحکام است.

ورق به کار رفته در ساختار درب‌های اتاق سرور دارای ضخامت 1 یا 25/1 میلیمتر بوده و همچنین بنا به درخواست مشتری قابل تغییر است.

درب‌های اتاق سرور از سه عدد لولای فولادی CK45 ضد سایش تشکیل شده و ضخامت این نوع درب‌ها به صورت استاندارد 60 میلیمتر است.

هوابندی درب اتاق سرور چگونه انجام می‌شود؟

در درب اتاق سرور جهت جلوگیری از عبور دود و دیگر گازهای حاصل از احتراق در زمان آتش سوزی، دور تا دور درب با نوار سیلیکونی مخصوص و مقاوم در برابر حرارت با دمای میانگین 50 تا 350 سانتیگراد پوشانده شده و به طور کامل هوابندی می‌شود.

این نوع عایق بندی در درب‌های اتاق سرور از خروج گاز سیستم اطفاء حریق اتوماتیک در زمان تخلیه نیز جلوگیری می‌کند.

فضای داخلی درب اتاق سرور از چه موادی پر شده است؟

درب ضد حریق اتاق سرور
درب ضد حریق اتاق سرور

مواد به کار رفته در فضای داخلی درب‌های اتاق سرور از نوع پانل پشم سنگ با روکش فلزی پر شده که این مواد دارای مشخصات زیر هستند:

 • دانسیته 80 تا 120 Kg/m3
 • ضریب رسانه‌ای حرارتی 0.04 تا 12 W/m2 در دمای متوسط 50 تا 400 درجه سانتیگراد
 • مقاومت 2 ساعت در برابر هوای گرم با دمای 200 درجه سانتیگراد

روکش درب اتاق سرور از چه مصالحی درست شده است؟

برای روکش درب‌ های اتاق سرور بنا به درخواست و انتخاب مشتریان و خریداران و همچنین بر اساس فضای معماری اتاق سرور از مصالح و مواد زیر استفاده می‌شود:

 • ام دی اف با روکش PVC ضد خش: این نوع روکش بعد از تولید به وسیله دستگاه‌های CNC و Memberane با روکش لمینت PVC ضد خش در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون تولید می‌شود.
 • روکش با ورق‌های استنلس استیل به صورت یک طرف یا دو طرف درب
 • روکش با ورق‌های کربن استیل به صورت یک طرف یا دو طرف درب با رنگ کوره‌ای Powder Coating با رال در رنگ‌های متنوع و دلخواه

یراق آلات درب اتاق سرور از چه نوعی هستند؟

در خصوص قطعات و یراق آلات درب‌ های اتاق سرور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درب‌ های اتاق سرور باید دارای قفل الکتریکی باشند.

برندهای معتبر و مطرحی در زمینه تولید قفل‌های الکتریکی برای درب‌های اتاق سرور فعالیت می‌کنند.

 • دستگیره درب‌ های اتاق سرور بهتر است مجهز به نوع دستگیره آنتی پنیک باشد.
 • قابلیت نصب آرام بند بر روی درب‌های اتاق سرور باید وجود داشته باشد و بهتر است این نوع آرام بندها کیفیت بالایی داشته باشند.
 • برای درب‌های اتاق سرور باید قفل الکتریکی Drop pbolt در داخل چارچوب دارای قابلیت اتصال به انواع Access Control باشد.
 • می‌توانید بر روی درب‌های اتاق سرور 3 نوع قفل زیر را نیز نصب نمایید: قفل برقی مخصوص اتاق سرور، قفل مقابل برقی و قفل برقی به همراه قطعات و یراق آلات یکپارچه

این قفل‌ها دارای قابلیت اتصال به سیستم کنترل تردد هستند.

پیشنهاد آتی دُر : اجزا و قطعات درب ضد حریق چوبی را مطالعه کنید!

استانداردهای درب اتاق سرور کدام هستند؟

درب اتاق سرور باید دارای استاندارهای زیر باشند:

 • این نوع درب‌ها باید دارای گواهینامه کند سوزی و مقاومت در برابر آتش و حریق از سازمان آتش نشانی باشند.
 • درب اتاق سرور باید علامت استاندارد ایران را نیز دارا باشد.
 • این درب‌ها باید مطابق با استاندارد NFPA ساخته و تولید شده باشند.

NFPA (American National Fire Protection Association)

درب ضد حریق دیتاسنتر

درب ضد حریق دیتاسنتر
درب ضد حریق دیتاسنتر

مرکزی که تجهیزات IT و خدمات شبکه‌های اینترنتی از جمله سرویس‌های وب را برای سازمان‌ها و شرکت‌ها فراهم می‌کند، واحد دیتاسنتر نام دارد.

در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف واحد دیتاسنتر نقش بسیار حیاتی و مهمی را ایفا می‌کند، لذا باید این قسمت به دقت تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.

بنابراین شرکت‌ها باید برای حفاظت از این بخش منابعی را جهت بالا بردن امنیت در نظر بگیرند. این منابع به منظور کنترل ورود و خروج افراد به این بخش و همچنین کاهش خطرات و حوادثی مانند آتش سوزی اتخاذ می‌شود.

در این راستا یکی از تجهیزات لازم و ضروری برای واحد دیتاسنتر در سازمان‌ها و ادارات استفاده و نصب درب‌ های ضد حریق دیتاسنتر (درب دودبند)خواهد بود.

چرا درب‌های ضد حریق دیتاسنتر ضرورت دارند؟

به دلیل فشرده بودن تجهیزات و لوازم الکتریکی موجود در مراکز دیتاسنتر و همچنین قرار داشتن حجم زیادی از سیم‌ها و کابل‌های استفاده شده در این واحد که هر کدام از آنها خود به تنهایی منبع تولید گرما هستند، واحد دیتاسنتر همواره و همیشه در معرض آتش سوزی قرار دارد.

با توجه به اینکه آسیب دیدن مراکز دیتاسنتر می‌تواند برای شرکت‌ها و حتی مشتریان آنها ایجاد خسارت کند، بهترین و مناسب‌ترین راه حفاظت و جلوگیری از بروز آتش سوزی احتمالی ایجاد شده در این واحد، استفاده از درب‌ ضد حریق دیتاسنتر است.

این درب‌ها علاوه بر ایجاد امنیت کامل برای تجهیزات و لوازم در واحد دیتاسنتر از وقوع آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

درب‌ ضد حریق اتاق سرور برای کنترل تردد افراد و عبور وسایل باید دارای ویژگی‌ها و مشخصات خاصی باشند.

بنابراین ما در این مقاله تلاش کردیم ویژگی‌ها و مشخصات درب‌ های ضد حریق اتاق سرور و دیتاسنتر را برای شما معرفی کردیم تا با این نوع درب‌ها بیشتر آشنا شوید.

همچنین همان‌طور که بیان شد این نوع درب‌ها برای نصب و راه اندازی باید استانداردهای لازم را داشته باشند.

پس شما می‌توانید با نصب این درب‌ها در اتاق سرور و واحد دیتاسنتر از بروز بسیاری از حوادث مانند احتراق و آتش سوزی جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی