درب اتوماتیک چیست؟

درب اتوماتیک چیست

در جوامع امروزی برقراری امنیت حرف اول را می‌زند، پس استفاده از درب جهت حفظ جان و مال افراد امری ضروری است. در هر قسمت ساختمان که به عنوان ورودی شناخته می‌شود باید درب نصب گردد تا مانع از ورود سارقین شود و در برابر بارش باران و وزش باد بصورت نوعی عایق عمل کند. درب اتوماتیک همانطور که از نام آن مشخص است نوعی از درب بوده که به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست باز و بسته می‌شود. این درب از سنسورهایی تشکیل شده که نسبت به حرکت حساس هستند و به محض مشاهده افراد باز و بسته می‌شوند. اولین درب اتوماتیک توسط یک ریاضی‌دان مصری در قرن یک میلادی ساخته و با گذشت زمان تجهیزات و قطعات هوشمندانه به آن اضافه گردید و به نوعی که امروزه مشاهده می‌کنیم تبدیل شد.

سرعت در انجام امور در دنیای پر هیاهوی گجت‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین علت درب برقی جایگزین نوع سنتی آن گردید تا سهولت و سرعت در انجام کارها را فراهم کند. از درب اتوماتیک در مکان‌های مختلفی نظیر ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، مراکز درمانی و … می‌توان استفاده کرد تا آسایش و امنیت افراد تأمین گردد.

درب‌های اتوماتیک سهولت در تردد را برای شما تضمین می‌کنند و تنها کاری که باید انجام دهید قرار گرفتن در مقابل قسمت ورودی است تا درب در برابر شما باز شود. درب‌های اتوماتیک با استفاده از حسگرهای متفاوتی کار می‌کنند که امکان تشخیص حرکت، صدا، نور و وزن را دارند. همانطور که می‌دانید درب‌های برقی انواع گوناگونی دارند که در نصب و راه‌اندازی آنها از سنسورهای متفاوتی می‌توان بهره برد. به عنوان مثال، در برخی از درب‌ها می‌توان از سنسورهای حساس به وزن استفاده کرد، بدین صورت که این حسگرها در کف زمین نصب می‌شوند و با قرار گرفتن فرد برروی پادری لاستیکی مخصوص درب باز می‌شود. از جمله روش‌های رایج در این زمینه استفاده از سنسورهای حرکتی است، حسگرها بگونه‌ای تنظیم می‌شوند که در صورت حرکت در اطراف نقاط معین سیگنال به درب‌ها ارسال شده تا موجبات باز شدن آنها فراهم گردد.

در حقیقت درب اتوماتیک زمانی باز می‌شود که مرکز کنترل توسط سنسور یک سیگنال فعال سازی دریافت می‌کند تا چرخ دنده جهت هدایت تسمه و قرقره فعال شود. بنابراین هنگامیکه وجود فرد در مناطق موردنظر تشخیص داده نشود، درب بعد از گذشت مدت زمان مشخص بسته می‌شود.

برای اینکه دقیق تر بدانیم درب اتوماتیک چیست و تقسیم بندی آنها را از لحاظ عملکرد به سه دسته شرح می دهیم:

 • جک درب برقی الکترومکانیکی که به وسیله چرخ دنده و گیربکس کار می‌کند. در این نوع درب با استفاده از یک موتور برق کوچک می‌توان امکان باز و بسته کردن درب را فراهم کرد.
 • درب اتوماتیک پنوماتیکی که به وسیله فشار گاز یا باد کار می‌کند. نیاز به سرویس ماهانه و سروصدای زیاد کمپرسور باد سبب منسوخ شدن این نوع درب گردید.
 • درب اتوماتیک هیدرولیکی که به وسیله فشار روغن و مایعات کار می‌کند. از مزیت های این نوع درب می‌توان به نیروی بسیار بالا و حرکت یکنواخت آن جهت باز و بسته کردن درب‌های سنگین اشاره کرد؛ همچنین درب هیدرولیکی از حداقل میزان استهلاک برخوردار بوده و برای مکان‌های پرتردد بسیار مناسب خواهد بود.
درب اتوماتیک چیست

درب اتوماتیک چیست

 

یک درب اتوماتیک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است، به همین علت تأکید می‌شود که نصب و راه‌اندازی آن توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد که با قطعات آن آشنایی کامل دارند. برخی از قطعات درب اتوماتیک عبارتند از:

 • موتور الکتریکی.
 • برد یا صفحه الکترونیکی.
 • کنترل باکس یا مادر بورد. (مرکز کنترل درب اتوماتیک)
 • سنسور یا حسگرهای درب اتوماتیک.
 • ریموت کنترل.
 • میکروسوئیچ ها.
 • چشمی درب اتوماتیک.
 • چرخ دنده و گیربکس.
 • قفل برقی و قفل مکانیکی درب.

درب‌های اتوماتیک به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که بر اساس نوع کاربری، مکان نصب، فضای مورد نیاز و مکانیسم باز و بسته شدن آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه به توضیح مختصری در مورد انواع رایج درب‌های اتوماتیک می‌پردازیم:

درب اتوماتیک شیشه ای چیست؟

 1. درب های اتوماتیک کشویی (Sliding Doors)

  • این درب‌ها به صورت افقی باز و بسته می‌شوند.
  • برای مکان‌هایی با تردد بالا مناسب هستند.
  • فضای کمتری نسبت به درب‌های لولایی نیاز دارند.
 2. درب‌های اتوماتیک تاشو (Folding Doors)

  • درب‌های تاشو معمولاً از چند پنل تشکیل شده‌اند که به هنگام باز شدن روی هم تا می‌شوند.
  • برای مکان‌هایی با عرض کم ولی نیاز به دهانه باز وسیع مناسب هستند.
 3. درب‌های اتوماتیک دوار (Revolving Doors)

  • این درب‌ها دارای چند باله هستند که به دور یک محور مرکزی می‌چرخند.
  • به کنترل جریان ورود و خروج کمک می‌کنند و از تبادل حرارتی بیش از حد بین داخل و خارج جلوگیری می‌کنند.
 4. درب‌های اتوماتیک سنسوردار (Sensor Doors):

  • این درب‌ها با استفاده از سنسورهای حرکتی یا فشاری عمل می‌کنند و در هنگام نزدیک شدن افراد باز می‌شوند.
 5. درب‌های اتوماتیک لولایی (Swing Doors):

  • این نوع درب‌ها مشابه درب‌های معمولی باز و بسته می‌شوند ولی به کمک موتورها و سنسورهای اتوماتیک کنترل می‌شوند.
 6. درب‌های اتوماتیک گردان (Swivel Doors)

  • این درب‌ها به دور یک محور عمودی می‌چرخند و می‌توانند به صورت یک طرفه یا دو طرفه عمل کنند.
 7. درب‌های اتوماتیک ضد حریق (Fireproof Automatic Doors)

  • این درب‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت بروز حریق بسته شده و از گسترش آتش جلوگیری می‌کنند.
 8. درب‌های اتوماتیک برای اماکن خاص (Customized Automatic Doors)

  • برخی درب‌های اتوماتیک برای نیازهای خاص، مانند اماکن پزشکی، آزمایشگاه‌ها یا صنایع خاص طراحی می‌شوند.

انواع درب های اتوماتیک چیست؟

 • درب اتوماتیک پارکینگ از جمله تجهیزات لازم و ضروری برای هر ساختمان بشمار می‌آید. تنها با استفاده از یک ریموت کنترل می‌توان این درب را باز و بسته کرد و از ایجاد ترافیک در محل موردنظر ممانعت بعمل آورد.
 • درب اتوماتیک کرکره ای برای مراکز فروشگاهی و تجاری بسیار مناسب است. این نوع درب‌ها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند؛ به همین علت کارشناسان باید قبل از خرید، محل را از نظر طول، عرض و ارتفاع بررسی کنند تا شما کرکره‌ای متناسب با آن مکان سفارش دهید.
 • درب اتوماتیک سکشنال برای فضاهای مسقف و با عرض کم بسیار کاربردی خواهد بود. این درب‌ها ظاهری مدرن و متناسب با نمای ساختمان دارند که با جمع شدن در زیر سقف فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند.

درب اتوماتیک چیست

در مواقع ضروری که ساختمان نیاز به تخلیه فوری دارد درب‌های اتوماتیک می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. سیستم‌های برنامه‌ریزی شده برروی این درب‌ها به شیوه‌ای عمل می‌کنند که در زمان اضطراری و با رعایت اصول اولیه امکان تخلیه ساختمان را فراهم خواهند کرد. با تنظیمات لازم می‌توان این درب‌ها را بطور کامل باز نگه داشت تا مردم به آسانی از میان آن عبور کرده و از خطر فاصله بگیرند. علاوه بر این، در صورت بروز خطرات جدی در ساختمان می‌توان درب اتوماتیک را کاملاَ بسته نگه داشت و اجازه ورود افراد به داخل را تا رفع شدن خطر نداد؛ همچنین در صورت بروز آتش‌سوزی و جهت جلوگیری از گسترش آن به ساختمان‌های اطراف می‌توان درب را به سیستم اطفای حریق مجهز کرد تا سریعاَ بسته شود. از دیگر ویژگی‌های درب برقی می‌توان به تعبیه «سیستم فرار» اشاره کرد که به افراد این امکان را می‌دهد تا بصورت دستی درب اتوماتیک را باز کنند. این نوع از سیستم بدین شکل عمل می‌کند که در مواقع اضطراری درب‌ها را می‌توان به هر طرفی باز نمود و فرار کرد. درب‌های اتوماتیک به شیوه‌ای عالی امنیت لازم را برای ساختمان فراهم می‌کنند و شما به شکلی ایمن در صورت بروز خطر می‌توانید از میان آن عبور کرده و دور شوید.

از مهمترین مزایای درب اتوماتیک می‌توان به سهولت و راحتی در استفاده از آن اشاره کرد. بدین معنا که افراد بدون دخالت دست از میان آن عبور می‌کنند و دیگر نگران باز کردن درب‌های سنگین با فشار دست نخواهند بود. ارباب رجوع با مشاهده درب اتوماتیک در ورودی یک ساختمان احساس رضایت می‌کند و ذهنیت کاملاَ مثبتی نسبت به آن مکان پیدا خواهد کرد. از دیگر مزیت‌های این درب‌ها می‌توان به سهولت در استفاده برای افراد توان‌یاب و معلول اشاره کرد که دسترسی آسان و سریع به محیط داخل را برای آنها فراهم می‌کند.

درب شیشه ای اتوماتیک آتی در

درب شیشه ای اتوماتیک آتی در

درب‌های برقی نسبت به انواع دیگر فضای کمتری اشغال می‌کنند به همین علت نصب آنها در مکان‌هایی که با کمبود فضا مواجه هستند بسیار کاربردی خواهد بود. با استفاده از این درب‌ها می توان میزان تردد افراد را کنترل کرد و مانع از بروز ترافیک گردید. همانطور که قبلاَ اشاره کردیم ضریب ایمنی درب‌های برقی بسیار بالا است بدین صورت که مأمورین امنیتی می‌توانند آنها را از راه دور کنترل کرده و امکان ورود و خروج افراد را محدود نمایند.

اگر از طرفداران حفاظت از محیط زیست بوده و یا به فکر کاهش هزینه‌های کسب و‌کار خود هستید، استفاده از درب‌های اتوماتیک یک روش عالی برای رسیدن به این موارد است. درب‌های اتوماتیک تنها در صورتی باز می‌شوند که افراد توسط سنسورها شناسایی شوند، بنابراین از خروج گرما در زمستان و ورود گرما در تابستان جلوگیری می‌کنند. بدون شک این درب‌ها همانند عایق حرارت عمل می‌کنند که همین امر سبب کاهش هزینه قبوض و هدر رفت انرژی می‌شود. از دیگر مزایای درب‌های برقی می‌توان به عایق صدا بودن آنها و کاهش آلودگی‌های صوتی در محیط داخل اشاره کرد.

در دنیای امروز که ابتلا به بیماری‌های گوناگون رو به افزایش است استفاده از درب اتوماتیک که نیازی به تماس دست با آن نیست می‌تواند راه‌حلی مناسب جهت کاهش تعداد مبتلایان باشد. به عبارتی دیگر، استفاده از این نوع درب‌ها برای بیمارستان ها و کارخانه‌های مواد غذایی که رعایت بهداشت در آنها امری ضروری است یک روش معقول برای کاهش آلودگی‌ها بشمار می‌آید؛ همچنین درب اتوماتیک به سرعت باز و بسته می‌شود که همین امر مانع از ورود گردوغبار و ریزگردها به محیط داخل خواهد شد.

درخواست مشاوره خرید آتی در

درب‌های اتوماتیک با توجه به سن افراد و توانایی آنها خدمات لازم را ارائه می‌دهند. استفاده از درب اتوماتیک در اماکن عمومی و پر تردد برای افراد معلول و سالمند کارآیی بسیار دارد، بنابراین آنها دیگر با مشکلات سابق مواجه نخواهند بود و به راحتی رفت و آمد خواهند کرد.

درب‌های اتوماتیک از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار بوده و با استحکام و مقاومت بسیار تولید می‌شوند. شما می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوره افراد متخصص و با توجه به کسب و‌کار یا محل سکونت خود این درب‌ها را سفارش دهید و از مزایای آن بهره‌مند گردید.

13 دیدگاه

 1. دوستم این فروشگاهو بهم معرفی کرد برای درب اتوماتیک و واقعا منم به بقیه پیشنهادش می کنم
 2. حسگرهای درب اتوماتیک مغازم از کار افتاده. شما تعمیر می کنین و اینکه چقد زمان می بره؟
 3. امروزه اینقد همه چی پیشرفت کرده که دیگه توی هر فروشگاهی میره دربش اتوماتیکه و البته این خیلی خوبه.
 4. قیمت درب اتوماتیک طبق اتحادیه اعلام میشه یا هر شرکتی می تونه با هر قیمتی بفروشه؟
 5. درب اتوماتیک با قیمت خیلی خوب توی این فروشگاه موجوده و بهترین انتخاب رو می تونین انجام بدین😍
  • کاملترین مجموعه درب اتوماتیک رو توی این فروشگاه دیدم که مناسب هر سلیقه ایه. با قیمتهای خیلی مناسب
 6. به نظرم درب اتوماتیک برای ساختمانهای مسکونی پرتردد واقعا لازمه و بهترین دربهای اتوماتیک روی توی آتی در دیدم.
 7. درب اتوماتیک بهتررررین و مناسبترین جایگزین برای دربهای سنتی و قدیمیه و تاثیر بسزایی توی راحتی رفت و آمد داره.
 8. درب اتوماتیک در دنیای امروزی لازمه هر مجتمع و فروشگاه و خیلی جاهای دیگه س. مرسی از فروشگاه آتی در
 9. این دربهای اتوماتیک توی راحتی تردد خیلی موثرن و نمای خیلی خوبی هم به ساختمان می دن. بهترین در با بهترین قیمت اینجاست.
 10. درب اتوماتیک لازمه هر ساختمونیه. به عنوان نثالذبرای جلوگیری از سرقتهای احتمالی. این فروشگاه بهترین دربهای اتوماتیک رو داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی