ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط

آیا ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط را میدانید ؟ در صنعت تولید درب و پنجره، محصولات متنوعی در کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند و ابعاد استاندارد درب‌های ورودی ساختمان نیز از یک کارخانه به کارخانه دیگر متغیر است. اما ابعاد درب یکی از اصلی‌ترین عواملی است که باید در نظر گرفته شود. هنگامی که قصد خرید این محصول را دارید، باید حتما ابعاد و اندازه‌ مناسبی را برای درب انتخاب کنید تا دچار مشکل نشوید. همچنین، اگر قصد تعویض درب‌ها و نصب آن‎ها در چارچوب‌های قدیمی ساختمان در مراحل بازسازی را دارید، حتماً به ابعاد استاندارد درب‌های ساختمان توجه کنید. خرید یک درب استاندارد با ابعاد مناسب برای ساختار قدیمی ساختمان علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، می‌تواند در جلوگیری از اتلاف زمان و انرژی شما نیز موثر باشد.

در این مطلب از آتی دُر، می‌خواهیم به طور خاص و مفصل درباره ابعاد استاندارد انواع درب‌های ورودی ساختمان صحبت کنیم. بنابراین با توجه به اطلاعات ارائه شده در این متن، شما می‌توانید یک درب استاندارد را خریداری کنید. همچنین، زمانی که قصد اجرای یک پروژه ساختمانی را دارید و شروع به نقشه‌کشی می‌کنید، برای درب‌ها باید ابعاد، اندازه، مدل و نوع درب‌ها  را به درستی مشخص کنید. ابعاد و اندازه‌ها بیشترین اهمیت را دارند زیرا حتی یک سانتی‌متر تفاوت بین ابعاد اصلی و ابعاد درب تولیدی، می‌تواند عملکرد محصول را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط و نکات مهم در این زمینه، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط

ابعاد استاندارد درب ورودی حیاطابعاد استاندارد درب ورودی حیاط

 

ابعاد استاندارد درب حیاط

ابعاد استاندارد انواع درب حیاط به شرح زیر است:

  • درب فلزی

درب‌های فلزی به تناسب نیازها و کاربردهای مختلف، ممکن است در ابعاد متنوعی تولید شوند. به عنوان مثال، اگر شما قصد استفاده از این نوع درب‌ها به عنوان درب ضد سرقت در یک مکان دارید، باید ابعاد مربوط به درب‌های ضد سرقت را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید از این درب‌ها به عنوان درب ورودی لابی استفاده کنید، لازم است که استانداردهای ابعادی این درب‌ها را در نظر بگیرید.

  • برش لیزری

امروزه برای برش دقیق درب‌های مختلف، از تکنولوژی برش لیزری استفاده می‌شود. درب‌های تولیدی با این روش دارای دقت بسیار بالایی هستند و حتی یک سانتی‌متر خطا هم نباید داشته باشند. برای انجام بهترین برش‌ها با این دستگاه‌ها، ابتدا از ابعاد کلی درب مورد نظر خود آگاه شوید و سپس این ابعاد را به دستگاه اعلام کنید.

  • ضد سرقت

با توجه به اینکه درب‌های ضد سرقت تنوع بسیاری دارند، ابعاد آن‌ها نیز بر اساس نوع مواد به کار رفته در ساختار آن‌ها متغیر است. اما به طور معمول، درب‌های ورودی ترک و با کیفیت ابعادی معادل با ۱۰۹×۲۱۱ سانتی‌متر دارند. همچنین، با توجه به شرایط محیط و ابعاد چارچوب درب‌ها، ممکن است این درب‌ها در ابعاد ۲۱۵×۱۱۵ سانتی‌متر تولید شوند. ابعاد درب‌های ورودی ایرانی به طور کلی بیشتر از درب‌های ترک است، اما این تفاوت جزئی است و به راحتی قابل تشخیص نیست.

یک نکته مهم که باید در نظر داشته باشید، این است که هر شرکت تولیدی و هر برندی ممکن است ابعاد درب ورودی حیاط را با توجه به استانداردهای خود تعیین کند. از این رو، باید تولید کننده‌ای را انتخاب کنید که با رعایت استانداردهای لازم، بهترین درب را ارائه دهد.

ارتفاع استاندارد درب حیاط

در تهیه درب حیاط، نیاز است که نوع و تعداد لنگه‌های درب را در نظر بگیرید. اگر درب حیاط نفر رو و تک لنگه باشد، بهتر است ارتفاع آن در بازه ۱۱۰ تا ۱۳۰ سانتی‌متر تعیین شود. اما اگر درب حیاط نفر رو و دو لنگه باشد، معمولاً ارتفاع آن در بازه ۱۲۰ تا ۲۲۰ سانتی‌متر مناسب است. ارتفاع کلی این درب‌ها به‌طور معمول ۳۰۰ سانتی‌متر است، اما مشتریان می‌توانند ارتفاع را با توجه به نیازهای خود کاهش یا افزایش دهند.

 

ابعاد استاندارد درب ورودی حیاط در مدل هلی مختلف

دربهای حیاطی یا درب‌های ماشین‌رو در دو نوع تک‌لنگه یا دو‌لنگه تولید می‌شوند. عرض این درب‌ها باید حداقل 200 سانتیمتر باشد. همچنین این درب‌ها به عنوان درب‌های حیاط محیط‌های مسکونی یا درب‌های باغ‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. نصب این درب‌ها بسته به مکان، ابعاد چارچوب و نوع درب انجام می‌شود. برای داشتن یک ظاهر جذاب در نمای بیرونی ساختمان، این درب‌ها باید با هماهنگی متریال و نمای ساختمان ترکیب شوند.

ابعاد استاندارد درب‌های ساختمان “Standard dimensions of a yard entrance door” به شرح زیر است:

  1. درب‌های تک‌لنگه: عرض متغیر از 110 تا 130 سانتیمتر با ارتفاع استاندارد.
  2. درب‌های دو‌لنگه برای افراد: عرض متغیر از 120 تا 220 سانتیمتر با ارتفاع استاندارد.
  3. درب‌های ورودی برای خودروها و پارکینگ: ابعاد درب‌های مورد استفاده به عنوان درب‌های ورودی برای عبور خودروها و به عنوان درب پارکینگ متفاوت است. عرض این درب‌ها باید حداقل 300 سانتی‌متر باشد.

اندازه استاندارد درب حیاط

درب حیاط به انواع مختلفی تقسیم می‎شود که ما در زیر به بررسی آن‌ها و اندازه استانداری که دارند پرداخته‌ایم:

  • اندازه درب یک لنگه ورودی عابررو: در عرض درب‌های ورودی عابر رو، تنوعی از 100 سانتیمتر تا 130 سانتیمتر وجود دارد.
  • اندازه درب دو لنگه ورودی عابررو: برای درب‌های دو لنگه ورودی عابر رو، می‌توان عرضی از 120 سانتیمتر تا 220 سانتیمتر را در نظر گرفت.
  • اندازه درب پارکینگ: حجم مفید درب ورودی پارکینگ حدوداً 300 سانتیمتر است. اما عرض درب پارکینگ حیاط به ویژگی‌های مکانی مانند نوع پارکینگ ساختمان، رمپ ورودی و روش باز شدن درب بستگی دارد. در برخی مناطق، ابعاد درب پارکینگ از طرف شهرداری مشخص می‌شود و برای تغییر آن نیاز به هماهنگی با مهندس ناظر دارید.
  • اندازه ارتفاع درب‌های ساختمان: در ساختمان‌های واقع در نواحی جنوبی که سقف دارند، حداقل ارتفاع درب‌های ورودی 210 سانتیمتر و حداکثر 240 سانتیمتر است؛ با این حال در موارد خاص ممکن است ارتفاع بیشتر باشد. برای ساختمان‌های واقع در نواحی شمالی، ارتفاع درب‌های ورودی بستگی به نوع درب و طراحی آن (درب و تاج درب) دارد و ممکن است ارتفاع تا 400 سانتیمتر افزایش یابد.

سخن آخر

اگر قصد خرید درب ورودی، درب پارکینگ و یا درب نفررو دارید، توصیه ما این است که درب‌های با ابعاد استاندارد را انتخاب کنید. این ابعاد توسط شهرداری‌های کشور تایید شده‌اند و از نظر فنی و مهندسی تحت بررسی‌های لازم قرار گرفته‌اند. بنابراین برای مشاوره رایگان و خرید بهترین درب‌های ورودی حیاط می‌توانید با کارشناسان آتی دُر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی