آتی دُر ; ساخت انواع درب ریلی

ساخت و نصب انواع درب ریلی پارکینگ ، حیاط ، کارخانه و سوله های صنعتی

درب پارکینگ ریلی
درب پارکینگ ریلی
درب ریلی
درب ریلی

ویژگی های درب ریلی آتی دُر

نصب درب پارکینگ جدید، یک تصمیم پرچالش است. در این تصمیم، عوامل مختلفی ازجمله نوع درب، فضای پارکینگ، امنیت، مقاومت درب در برابر عوامل مخرب و هزینه، تاثیرگذار هستند. درب ریلی ، یکی از انواع درب پارکینگ است که دارای انواع مختلفی است. انواع این درب، هرکدام ویژگی‌ها و عملکرد متفاوتی دارند. بااین‌حال، همه آن‌ها در یک مزیت، مشترک هستند و آن، اشغال فضای کمتر است.

مهم­ترین انواع درب پارکینگ ریلی ، شامل درب‌های ساده، دولنگه، سکشنال، 90 درجه و کشویی می‌شوند. همگی این درب‌ها با اعمال فرمان الکتریکی، به‌صورت کنترل از راه دور یا با فشار دادن یک کلید، بر روی ریل­هایی که بالا و پایین ضلع بالایی درب، نصب شده­اند، حرکت می­کنند. درب‌های ریل، علاوه بر نحوه عملکرد در جنس نیز می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. به‌طوری‌که برخی درب‌ها از استیل، برخی چوبی و برخی از متریال­های دیگر، مانند آلومینیوم، استیل و وینیل ساخته می‌شوند.

نمونه پروژه اجرا شده درب ریلی (پتروشیمی زاگرس) توسط تیم آتی دُر
درب ریلی اهنی
درب ریلی اهنی
ساخت درب ریلی
ساخت درب ریلی
درب ریلی پارکینگ
درب ریلی پارکینگ
انواع درب ریلی حیاط
انواع درب ریلی حیاط
درب ریلی سبک
درب ریلی سبک

برای درخواست مشاوره در مورد محصولات آتی در با ما در ارتباط باشید.

درب پارکینگ ریلی
درب پارکینگ ریلی

درب ریلی چیست؟

درب ریلی از هر نوعی که باشد، شامل دو عدد ریل است که بالا و پایین چارچوب درب، نصب می‌شوند. به این ترتیب، برخلاف اکثر درب‌ های پارکینگ دیگر که مسیرهای حرکتی آن ها در کناره‌های چارچوب درب نصب می‌شوند، این درب به‌صورت افقی و با اعمال نیرو به بالا و پایین درب، حرکت می‌کند. این درب، باوجود ظاهر جدید و مدرنش، یکی از قدیمی‌ترین درب‌ها برای پارکینگ محسوب می‌شود. سابقه تولید اولین انواع درب ریلی برقی به شکل مدرن به دهه‌های پنجاه و شصت میلادی در آلمان برمی‌گردد. به این درب در زبان انگلیسی، side sliding یا slide to the side گفته می‌شود.

نمونه پروژه اجرا شده درب ریلی (مای بیبی - شهرک صنعتی کاوه) توسط تیم آتی دُر
درب ریلی استیل پارکینگ
درب ریلی استیل پارکینگ

سازوکار درب ریلی چگونه است؟

امروزه، این درب را معمولا به انواع جک درب پارکینگ ریلی نیز مجهز می کنند. به ­این ­ترتیب، می توان آن را از راه دور نیز باز و بسته کرد. جک درب ریلی به درب، متصل شده و یک عدد جعبه‌فرمان نیز دارد. جعبه فرمان، جایی است که با سیم‌کشی های مخصوص خود، به بازو های جک، دستور باز و بسته شدن را صادر می‌کند. فرمان باز و بسته شدن نیز از سوی ریموت کنترلی که در دستان راننده قرار دارد از راه دور به سمت سنسورهای جعبه‌فرمان صادر، می‌شود. در صورت عدم استفاده از جک ریلی باید درب ریلی را به‌صورت دستی یا با استفاده از کلید نصب­شده در کنار درب، باز و بسته کرد. هردوی این موارد، به پیاده شدن راننده از خودرو و درنتیجه افزایش احتمال سرقت آن، منجر می‌شوند. همان‌طور که در ادامه و در بخش انواع درب ریلی خواهیم گفت، سازوکار برخی انواع درب نیز به‌گونه‌ای است که به‌جای حرکت موازی با چارچوب درب، با شکستن از بخش‌های مختلف، درنهایت به‌صورت عمود بر دیواری که چارچوب درب در آن نصب شده، قرار می‌گیرند. برخی دیگر از انواع درب ریلی نیز به‌صورت کشوهای چندلایه، باز و بسته می‌شوند که به آن‌ها درب‌های کشویی نیز گفته می‌شود.

انواع درب ریلی

بسته به شکل چارچوب درب، اندازه آن، محدودیت فضای داخلی پارکینگ و انتظارات ساکنین ساختمان، می‌توان از انواع مختلف درب ریلی استفاده کرد. سازوکار همه آن‌ها کم‌وبیش یکسان است. در اینجا با پنج نوع درب پارکینگ ریلی آشنا می‌شویم.

انواع درب ریلی
انواع درب ریلی

درب ریلی تک لنگه یا ساده

رایج‌ترین درب‌های ریلی، درب‌های تک­لنگه یا ساده هستند. این درب با دستور موتور از یک طرف، کشیده شده و به‌موازات دیوار کناری چارچوب درب، قرار می‌گیرد. از این درب برای چارچوب‌های کوچک استفاده می‌شود. نصب آن نیز مستلزم این است که در دیوار کنار چارچوب درب، فضایی به‌اندازه حداقل طول خود درب، وجود داشته باشد.

درب ریلی ساده
درب ریلی ساده

درب ریلی دولنگه

درست مانند درب‌های بازویی دولنگه، درب ریلی دولنگه نیز به دو قسمت معمولا برابر تقسیم می­شود. به هنگام باز شدن، هرکدام از لنگه‌های درب به یک سمت کشیده شده و درب باز می‌شود. برای نصب این درب‌ها به موتور قدرتمندتری نسبت به درب‌های تک­لنگه نیاز است. درب ریلی دولنگه برای چارچوب‌های نسبتا بزرگ، مناسب است چراکه وزن درب در چارچوب‌های بزرگ، قطعا سنگین‌تر شده و ساختن آن به‌صورت تک­لنگه، سبب کندی باز شدن درب، فشار بیشتر به موتور و درنتیجه، احتمال خرابی زودهنگام آن می‌شود.

از درب ریلی دولنگه یا دوتکه، به‌خوبی می‌توان در ساختمان‌هایی که دیوارهای کناری‌شان به‌اندازه کل طول درب، فضا ندارند، استفاده کرد. درواقع، هرکدام از دیوارهای کناری درب ساختمان، برای جای دادن درب در جلوی خود، تنها باید نصف طول درب، فضا داشته باشند.

درب ریلی دو طرفه
درب ریلی دو طرفه

درب ریلی منحنی

یکی از کمیاب‌ترین، لوکس‌ترین و درعین‌حال گران‌ترین انواع درب ریلی ، نوع منحنی آن است. این درب، از پانل‌های بسیار کوچک به‌هم‌پیوسته تشکیل‌شده است که با حرکت روی ریل، به دنبال یکدیگر کشیده می‌شوند و می‌توانند، شکلی منحنی به خود بگیرند. از این درب معمولا برای ورودی ویلاها استفاده‌شده و طول آن نیز معمولا زیاد است. در صورت استفاده از چوب در ساخت درب ریلی منحنی، زیبایی آن، دوچندان خواهد شد.

درب ریلی منحنی
درب ریلی منحنی

درب ریلی 90 درجه

در برخی ساختمان‌ها هیچ فضایی برای حرکت درب ریلی در کنار درب، وجود ندارد. درواقع، در این ساختمان­ها، درب پارکینگ، یکی از دیوارهای پارکینگ نیز محسوب می‌شود. به‌این‌ترتیب، نمی‌توان از هیچ‌کدام از درب‌های گفته‌شده تا اینجا برای این پارکینگ‌ها استفاده کرد. درب ریلی 90 درجه، محدودیت این پارکینگ‌ها را برطرف کرده است. این درب نیز از پانل‌های کوچک تشکیل‌شده است. موتور این درب، پانل‌ها را به اطراف درب کشیده و با رسیدن به محل تقاطع دو دیوار، آن‌ها را به‌صورت 90 درجه خم کرده و جلوی دیوار عمود بر درب، کنار یکدیگر قرار می‌دهد. این درب، بیشتر در انواع تک­لنگه موجود بوده و بیشتر برای چارچوب‌های کوچک، مناسب است.

درب ریلی 90 درجه
درب ریلی 90 درجه
درب پارکینگی ریلی با ریل منحنی (باز شدن به گوشه دیوار)

جک ریلی مناسب درب ریلی پارکینگ چیست؟

جک ریلی درب پارکینگ ، یکی از انواع جک برقی است که بر روی درب پارکینگ نصب‌شده و درواقع، آن را به درب اتوماتیک پارکینگ ریلی تبدیل می‌کند. عملکرد این جک، به‌صورتی است که درب پارکینگ را به‌صورت افقی و با اعمال نیرو از بالا یا پایین به اطراف کشیده و آن را باز می‌کند. این جک نیز مانند دیگر جک‌های اتوماتیک، به‌راحتی و از راه دور، باز می‌شود.

مزایای استفاده از جک ریلی

درب اتوماتیک ریلی پارکینگ که درواقع با نصب جک ریلی روی درب حاصل می‌شود، مزایای متعددی دارد. مهم‌ترین این مزایا، اشغال فضای کم است. بسیاری از پارکینگ‌ها با مشکل کمبود فضای پارکینگ، مواجه هستند؛ به‌گونه‌ای که باز و بسته شدن درب‌ها به‌صورت لولایی یا بازویی در آن‌ها غیرممکن است. در این پارکینگ‌ها، بهترین گزینه، نصب جک ریلی درب پارکینگ بر روی درب است. این جک، از فضای دیوار کناری درب، برای باز کردن درب استفاده می‌کند. فضایی که عمدتا بلااستفاده است.

دیگر مزیت بزرگ این جک، توانایی حرکت دادن درب‌های بسیار سنگین و بزرگ است. نیروی موتور برخی از انواع جک برای جابجا کردن درب‌هایی به طول هفت متر و با وزن بیش از چهار تن نیز مناسب است. قیمت موتور درب ریلی از مهم­ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت کلی این جک محسوب می­شود.

دیگر مزایای جک درب اتوماتیک ریلی را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • سروصدای بسیار کمتر نسبت به دیگر انواع جک
 • زیبایی ظاهری
 • قابلیت تردد بسیار بیشتر نسبت به دیگر جک‌ها
 • سرعت بالا
 • امکان نصب درب نفر رو برای کاهش تردد از درب پارکینگ
 • مناسب برای پارکینگ‌های روباز

مزایای درب ریلی

انتخاب درب اتوماتیک ریلی ، مزایای متعددی دارد. مهم‌ترین این مزایا، صرفه‌جویی در فضاست. این صرفه‌جویی می‌تواند به‌انحاءمختلف، امکان استفاده حداکثری از فضای پارکینگ را فراهم آورد. در اینجا، مزایای استفاده از انواع درب پارکینگ ریلی را با جزئیات بیشتر بررسی می‌کنیم.

 

درب اتوماتیک ریلی
درب اتوماتیک ریلی

ظاهر زیبا و مدرن

یکی از بارزترین ویژگی‌های درب ریلی این است که ظاهری تمیز و به‌دوراز به‌هم‌ریختگی به پارکینگ می‌بخشد. این مزیت به سبب نبود بازوهای جک برقی که معمولا روی سقف نصب می‌شوند، حاصل می‌شود. علاوه بر این، ظاهر یکپارچه درب‌های ریلی باعث مینیمال­تر به نظر رسیدن فضای پارکینگ می‌شود.

عدم نیاز به فضای بالای درب

یک ویژگی درب ریلی این است که برای نصب آن نیازی به داشتن فضای زیاد بین دهانه درب و سقف پارکینگ، نیست. این حالی است که برای درب‌های سکشنال و رولی باید به‌اندازه کافی، فضا بین چارچوب درب و سقف وجود داشته باشد. همچنین، برای نصب جک نیز نیازی به فضای بالای درب، نخواهید داشت. چراکه جک درب پارکینگ ریلی معمولا روی دیوار کناری نصب می‌شود.

به‌این‌ترتیب، درب ریلی یکی از بهترین گزینه‌ها برای آپارتمان‌های کوچک است که معمولا فضای زیادی بالای درب ندارند. حتی ساختمان‌هایی که فضای کافی بالای درب دارند، می‌توانند از آن برای مصارف دیگری مانند یک انباری استفاده کنند.

اشغال فضای کمتر

شاید مهم‌ترین ویژگی درب ریلی این باشد که فضای کمتری نسبت به دیگر درب‌ها اشغال می‌کند. در مورد درب‌های معمولی و سکشنال و غیره نیاز است که به هنگام باز و بسته شدن درب، مقداری فضا جلوی آن، خالی باشد. فضایی که در بقیه مواقع نیز بلااستفاده است. در پارکینگ‌هایی که از درب ریلی استفاده می‌کنند حتی می‌توان خودرو را در فاصله 20 سانتی‌متری درب، پارک کرد و به‌راحتی از آن رفت‌وآمد کرد. به‌این‌ترتیب برای پارکینگ‌های کوچک، بهترین گزینه، درب ریلی است.

خرابی کمتر

همان‌طور که گفتیم تعداد یراق آلات درب ریلی پارکینگ نسبتا کمتر از دیگر انواع درب است. به همین دلیل هم این درب، دیرتر خراب می‌شود. دلیل دیگر این موضوع، فشار کمتری است که به موتور برای باز و بسته کردن درب، وارد می‌شود چراکه همان‌طور که گفتیم، لازم نیست درب را برخلاف نیروی جاذبه، حرکت دهد. با انجام سرویس‌های دوره‌ای و مراقبت بهینه، می‌توانید از بابت طول عمر بالای درب ریلی ، مطمئن باشید.

مصرف انرژی کمتر

ازنظر مصرف انرژی الکتریکی، درب‌های ریلی بهینه‌ترین هستند. درب‌های دیگر به این دلیل که مجبور به غلبه بر جاذبه زمین برای جابجایی هستند به انرژی الکتریکی بیشتری نیاز دارند. این در حالی است که برای کشیدن لنگه‌های درب، روی یک ریل صاف، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌شود. این مسئله به‌خصوص در مورد نصب جک‌های باتری­خور، روی درب، خود را بهتر نشان می‌دهد. باتری در مواقع قطعی برق، استفاده می‌شود و درصورتی‌که قطعی برق زیاد باشد، ساکنین، مدت‌زمان بیشتری از یک باتری استفاده می‌کنند.

امنیت بیشتر

درب‌هایی که از سقف آویزان می‌شوند، در صورت خرابی می‌توانند، آسیب‌های مالی و جانی به‌مراتب جدی‌تری به افراد یا خودروهای آن‌ها وارد کنند. این در حالی است که حداقل، آسیب‌های جانی گزارش‌شده از درب‌های ریلی، بسیار کمتر است.

آلودگی صوتی کمتر

هرچه اتصالات درب بیشتر باشد، سروصدای آن نیز موقع باز و بسته شدن، بیشتر خواهد بود. یراق آلات درب ریلی پارکینگ ، زیاد نیست. این موضوع در کنار عدم نیاز به بلند شدن درب یا جابجایی زیاد آن، سبب شده است که آلودگی صوتی این درب، بسیار کمتر از دیگر انواع باشد. آلودگی صوتی، به‌ویژه ساکنین طبقه اول ساختمان را ممکن است، آزار دهد. البته، هرچه درب، کیفیت بهتری داشته باشد، این آلودگی نیز کمتر خواهد بود.

امکان نصب درب نفر رو

درصورتی‌که تنها راه رفت‌وآمد به داخل ساختمان از راه درب پارکینگ باشد، نصب یک درب ریلی برای پارکینگ، بهترین گزینه است. نصب درب نفر رو در کنار این درب، نسبت به دیگر انواع درب، آسان‌تر است.

نمونه پروژه اجرا شده درب ریلی توسط تیم آتی دُر

انواع درب پارکینگ ریلی از نظر جنس

هرکدام از انواع درب ریلی را می‌توان در اجناس مختلفی در بازار پیدا کرد. معمول‌ترین این اجناس چوب، استیل، آلومینیوم و وینیل هستند که در اینجا، ویژگی­های هریک را شرح می­دهیم.

درب ریلی چوبی

چوب، یکی از زیباترین و اصلی‌ترین مصالحی است که برای ساخت انواع درب پارکینگ، ازجمله درب ریلی به کار می‌رود. علاوه بر زیبایی ظاهری، این متریال به دلیل وزن زیاد، سبب سروصدای کمتر درب، هنگام باز و بسته شدن نیز می‌شود. در کنار این مزایا، درب‌های چوبی معایبی نیز دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • طول عمر نسبتا پایین
 • حساسیت بیشتر به رطوبت و احتمال انبساط
 • احتمال نفوذ حشرات به بافت چوب
 • احتمال شکستگی بیشتر به هنگام ضربه
 • نگهداری سخت
ساخت درب ریلی
ساخت درب ریلی

وینیل

درصورتی‌که وقت و حوصله چندانی برای تعمیر و نگهداری از درب ریلی خود ندارید، وینیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. ظاهر وینیل، بسیار شبیه به چوب است و می‌تواند، ظاهر لوکس و طبیعی آن را تا حد زیادی، برآورده کند. بااین‌حال، معایب کمتری نسبت به چوب دارد.

وینیل در برابر نمک و رطوبت، مقاوم است که آن را برای مناطق ساحلی، مانند شمال و جنوب کشور، ایده­آل می‌کند. همچنین، وزن سبکی نیز دارد. بااین‌حال، این وزن سبک، به هنگام وزش باد ممکن است باعث تکان خوردن بیشتر و درنتیجه، تولید سروصدا و از رگلاژ خارج شدن اتصالات شود.

استیل یا فولاد

فولاد، فلزی بسیار بادوام است که در ساخت درب پارکینگ ازجمله درب ریلی ، ماده‌ای پرکاربرد است. درب ریلی استیل پارکینگ (درب آهنی ساختمان)به مراقبت و نگهداری کمتری نسبت به درب‌های چوبی یا وینیل نیاز دارد. درصورت استفاده ازفولاد گالوانیزه در ساخت این درب، می‌توان تا ده‌ها سال از آن استفاده کرد. فولاد گالوانیزه در برابر رطوبت و خوردگی، مقاومت بسیار بالایی دارد.

درب‌های فولادی به علت وزن نسبتا سنگین، سروصدای کمتری به هنگام وزش باد، ایجاد می‌کنند و در برابر نفوذ حشرات نیز مقاوم هستند. بااین‌حال، این وزن سنگین سبب شده است که به موتورهای قدرتمندتر با مصرف انرژی بالاتر برای حرکت دادن نیاز داشته باشند.

آلومینیوم

اصلی‌ترین دلیل استفاده از آلومینیوم در ساخت درب ریلی ، ظاهر زیبا و رنگ‌پذیری بالای این متریال است. درواقع، درصورتی‌که قصد داشتن یک درب پارکینگ ریلی رنگی را دارید، آلومینیوم بهتری گزینه است. این متریال، به‌ویژه، اگر از پوشش آندایز برخوردار باشد، مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. از معایب آلومینیوم، فرورفتن آن براثر ضربه و سروصدای آن با وزش باد است.

چرخ درب ریلی آهنی
چرخ درب ریلی آهنی
ریل درب ریلی آهنی
ریل درب ریلی آهنی
راهنما و هدایتگر درب ریلی
راهنما و هدایتگر درب ریلی
ریل و قرقره درب ریلی فلزی
ریل و قرقره درب ریلی فلزی

سخن آخر

درب ریلی پارکینگ ، یکی از انواع درب است که از دو ریل که در بالا و پایین چارچوب درب، کار گذاشته می‌شوند، برای حرکت دادن درب استفاده می‌کند. این درب می‌تواند با اتصال به یک جک درب پارکینگ ریلی از راه دور نیز باز و بسته شود. از مزایای درب پارکینگ ریلی ، اشغال کم فضا، ظاهر زیبا و مدرن، تولید آلودگی صوتی کمتر و احتمال خرابی کمتر است.

انواع درب پارکینگ ریلی در کلیت عملکرد، یکسان هستند اما در ظاهر و برخی جزئیات، تفاوت‌هایی دارند. درب‌های ریلی تک­لنگه، دولنگه، کشویی یا سکشنال، 90 درجه و منحنی، معروف‌ترین درب‌های ریلی هستند. در این میان، درب‌های کشویی، 90 درجه و منحنی، مکانیسم پیچیده‌تری نسبت به دو نوع اول دارند. ساخت درب ریلی می‌تواند با متریال مختلفی صورت بپذیرد که چوب، وینیل، فولاد و آلومینیوم، معروف‌ترین آن‌ها هستند.

در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب درب مناسب برای پارکینگ باید برخی نکات مانند نیاز به مراقبت بیشتر از درب ریلی به دلیل احتمال یخ‌زدگی ریل‌ها یا جمع شدن آشغال در آن‌ها، قیمت گران‌تر و نصب پیچیده‌تر را نیز در نظر داشت.

برای درخواست مشاوره در مورد محصولات آتی در با ما در ارتباط باشید.

درب پارکینگ ریلی
درب پارکینگ ریلی
سوالات متداول

ویژگی درب ریلی چیست؟

درب ریلی از آهن و استیل معمولا ساخته می شوند. این درب ها به حرکت بصورت خطی دارند و به پشت دیوار می روند. اگر از یراق آلات (چرخ ، ریل ،هدایتگر و…) استفاده شود درب حرکت روان خواهد داشت.

امنیت درب های ریلی چقدر است؟

با توجه به ساختار درب ریلی و پوشش کامل دهانه ورودی امنیت کامل را به وجود می آورد. درب های ریلی در برابر ضربات مقاومت بالاتری نسبت به مدل های دیگر درب ها دارند.

نحوه محاسبه قیمت درب ریلی چگونه است؟

برای محاسبه قیمت درب ریلی ، وزن درب ، استفاده از نوع فلز به کار رفته ،سند بلاست و رنگ ، یراق آلات درب و اجرت آهنگری درب می شود.

2 دیدگاه

 1. باسلام، من یک در دو لنگه نیاز دارم که حالتهای زیر را دارا باشد: حالت اول: لنگه یک روی لنگه دو حالت دوم:لنگه یک و لنگه دو هر دو روی دیوار طرف لنگه دو حالت سوم:لنگه اول سر جای خودش، لنگه دوم روی دیوار سمت خودش. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی